REKLAMA

Mirek Kilijańczyk: Órsynuf – portret nieznany – kontynuacja

22.0207.05.2019

Dzielnicowy Ośrodek Kultury na Zielonym Ursynowie

WarszawaKajakowa 12b
WSTĘP WOLNY

Wystawa jest drugą częścią cyklu fotografii, dzięki któremu powstaje kronika o Ursynowie. Cykl jest dokumentem o charakterze ponadczasowego zapisu tego, jak żyją ludzie.
Fotografie zostały wykonane w 2018 r.
W ramach projektu portretuję mieszkańców ursynowskiego blokowiska, pokazuję ich pasje, nagrywam także wywiady. Fotografie przedstawiają osoby we wnętrzach swoich mieszkań znajdujących się w blokach wybudowanych w latach 1978 – 1990. Jest to okres powstawania i dynamicznego rozwoju osiedla.
Specyficzny rozkład mieszkań wymusza pewne rozwiązania. Przestrzenie ursynowskich
lokali – od Końskiego Jaru po Natolin – mają podobny metraż i rozkład pokojów. Pomimo tych podobieństw często znacznie się różnią. Czasem na fotografii zauważymy meblościankę, której u nas już nie ma, innym razem odnajdziemy inspirację naznaczoną estetyką pokolenia IKEA. W projekcie oddaję świadectwo przemian zachodzących w życiu Polaków pod wpływem transformacji ustrojowej.
Rozpoczynamy zatem wędrówkę w świat naszej przeszłości, w świat odkryć i wizualnej retrospekcji. Odwiedzimy ludzi, którzy pamiętają miniony świat smaku pierwszej Mirindy z okresu przemian, świat kolejek, społemowskich zdobyczy, jakim był chleb w sobotę po 11:30, krainę repasacji pończoch, pierwszych gum Donald z historyjką. Czasem tylko mury pamiętać będą te zmiany, meblościanki nie skrywają już koszul z mickiewiczowskim kołnierzem, spodni „dzwonów” i starych marynarek.

Mirek Kilijańczyk

REKLAMA