REKLAMA

Nowy Japonizm

06.1012.10.2018

Prom Kultury Saska Kępa

WarszawaBrukselska 23

Wystawa "Nowy Japonizm" towarzyszy Jesiennemu Festiwalowi Sztuk Japońskich Bunkasai 2018.
Malarstwo, grafika, wzornictwo przemysłowe, ceramika, moda, japońskie techniki tradycyjne. 
Artyści:
Andrzej Bero, Andrzej Burkot, Dorota Cybulska, Hakya Gago, Paweł Jasiewicz, Agata Jóźwiak, Beata Kamoji, Tomasz Kawełczyk, Kirie Kirin, Emily Kitabatake, Joanna Kitamikado, Natalia Kosonowska, Lisnafali, Keiji Matsumoto, Kasia Mickiewicz, Rymika Myślicka-Oberbek, Agnieszka Rożnowska, Krzysztof Stasiak, Konrad Świtała, Ola Urbalewicz, Zbigniew Urbalewicz , Karol Tomoki Yamazaki, Lech Żurkowski, MakiMaki

"Japonizm" to termin, który oznacza wpływ sztuki i kultury japońskiej na sztukę Zachodu w końcu XIX wieku. Japonia była potężnym katalizatorem rozwoju nowych nurtów sztuki w Europie, jak np. impresjonizm, secesja, modernizm. Oddziaływanie sztuki japońskiej na artystów różnych krajów europejskich było wielkie, a rezultaty widzimy też obecnie w postaci stworzonych pod jego wpływem nowych rozwiązań formalnych w dziełach malarskich i graficznych, a także w sztukach użytkowych.
Również dzisiaj na całym świecie możemy znaleźć wielu fascynatów kultury Japonii i artystów zainspirowanych jej sztuką. Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, w naszym codziennym życiu elementy japońskości są powszechnie obecne, zarówno w technice i estetyce, jak i kuchni czy popkulturze. Może jesteśmy świadkami zjawiska, które można nazwać “nowym japonizmem”?
Festiwal Bunkasai, który został powołany z misją przekazywania piękna tradycji i autentyczności sztuki Japonii oraz pobudzania kreatywności w lokalnych artystach i projektantach, otworzy pierwszą wystawę zbiorową pod tytułem “Nowy Japonizm”. Natchnijcie się wizją naszych artystów i studentów!

(kuratorka wystawy: Chie Piskorska)

REKLAMA