REKLAMA

Jacob Aue Sobol. With and Without You

29.0925.11.2018

Leica 6x7 Gallery Warszawa

WarszawaMysia 3

"With and Without You" to wyjątkowy projekt duńskiego fotografa Jacoba Aue Sobola, należącego do sławnej agencji Magnum Photos, który od 29 września można oglądać w Leica 6x7 Gallery Warszawa. Retrospektywna wystawa "With and Without You" łączy osobistą pracę reporterską i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej. Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach Tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. "With and Without You" obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy – Kopenhadze.

Jacob Aue Sobol nie zajmuje się jednak dokumentacją konkretnych miejsc, tylko pełnymi emocji ludźmi. Sobol odnosi się do długiej tradycji fotografii humanistycznej, której przedstawiciele starali się odkrywać głębię i uniwersalność emocji nie biorąc szczególnie pod uwagę kultury czy wyznania. To co Sobol dodaje to: odwaga, bezkompromisowa wrażliwość i sugestywne spojrzenia na społeczeństwo, nie wyłączając jego marginesu. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, kwituje Sobol.
Te fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje. - komentuje cykl „With and Without You" Graham Dickie - Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale celem sam w sobie. Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach. 

"Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie" – dodaje Sobol – mając na myśli fotografowanie „z ręki”, fotografowanie z intuicją i sercem, decydujący moment, w którym zapominamy, że trzymamy w rękach aparat. Wówczas robienie zdjęć jest jak oddychanie. Obszerny pokaz zdjęć Jacoba Aue Sobola "With and Without You" jest drugą wystawą w Leica 6x7 Gallery Warszawa, po entuzjastycznie przyjętym projekcie „Arrivals and departures” pokazywanym w 2013 roku."With and Without You" będzie być może ostatnią wystawą twórcy w Polsce. W lipcu tego roku Sobol ogłosił swoje pożegnanie z fotografią. Obecnie jest rybakiem na odległej duńskiej wyspie. "To jest mój sposób na zamknięcie starego rozdziału w moim życiu" – mówi przewrotnie Sobol – "i rozpoczęcie nowego. Nigdy nie chodziło przecież tylko o fotografię".

Leica 6x7 Gallery Warszawa od dnia otwarcia wystawy oferuje 150 fotografii Jacoba Aue Sobola, od 2012 roku członka Magnum Photos, każda za 100 euro, uwzględniając również prace nigdy wcześniej niepokazywane. Artysta będzie obecny na wernisażu, na którym będzie świętować 42. urodziny. Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy oraz publikacja "With and Without You" (wyd. Super Labo, 2016 r). 
______________________________________________________
Jacob Aue Sobol - urodzony w 1976 roku w Kopenhadze należy do grona najważniejszych współczesnych fotografów. Zyskał sławę dzięki swej pełnej dynamizmy fotografii czarno-białej. Cechuje ją zachwycające wyczucie formy oraz nieoczywiste cechy kompozycji, charakterystyczne dla używanych przez Sobola aparatów kompaktowych. Międzynarodową karierę rozpoczął projektem „Sabine”, a kolejne cykle „The Gomez Brito Family”, „I Tokyo”, „Arrivals and departures”, „By the River of Kings”, „Home”, „America”, „Road of Bones” – spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności i krytyków, przynosząc kolejne wyróżnienia, wśród nich: Leica European Publishers Award (2009), Fogdals Foto Award (2007) , Word Press Photo (2006).

Kurator: Rafał Łochowski ______________________________________________________
Program towarzyszący wystawie:
Spotkanie autorskie: 29.09 (sobota), godz. 14:00 
Spotkanie z Damianem Chrobakiem: 25.10 (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie z Piotrem Zbierskim: 22.11 (czwartek), godz. 18.00

zdjęcia

Jacob Aue Sobol - With and without You
Jacob Aue Sobol - With and without You
Jacob Aue Sobol - With and without You
Jacob Aue Sobol - With and without You
Jacob Aue Sobol - With and without You
Jacob Aue Sobol - With and without You
REKLAMA