REKLAMA

W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości

09.11.201801.07.2019

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

WarszawaAnielewicza M. 6

Wystawa pt. "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" jest osnuta wokół książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju. Korczak napisał ją, pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.

Podobnie jak Korczak w momencie odzyskania niepodległości, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w 100 rocznicę tego wydarzenia, pragnie zaprosić "dużych i małych dorosłych" do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo, samorządna wspólnota.

Na wystawie splecie się kilka wątków:
W warstwie historycznej z jednej strony zostaną zarysowane problemy i wyzwania odbudowy II RP, z drugiej zaś teoria i praktyka pedagogiczna Janusza Korczaka, którą ten kształtował i rozwijał w odpowiedzi na wyzwania swoich czasów, znacznie je przy tym wyprzedzając.
Przechodząc ze świata historii do świata fantazji, zwiedzający "wejdą" do książki "Król Maciuś Pierwszy" i poruszając się w sensorycznej przestrzeni, zapoznają się z jej narracją i głównymi problemami. Scenografia tej części inspirowana będzie ilustracjami Iwony Chmielewskiej, wykonanymi specjalnie na potrzeby wystawy. W centrum ekspozycji znajdzie się przestrzeń twórczych działań, wypełniona grami, zadaniami i zabawami, zapraszająca do refleksji nad podstawowymi pojęciami z zakresu nauk społeczno-politycznych i edukacji obywatelskiej, jak np. państwo, naród, wspólnota; władza i sposoby dogadywania się; działanie demokracji; trudy rządzenia; prawa obywatela, człowieka, dziecka. Będzie to przestrzeń łącząca pokolenia, zachęcająca do rozmowy, wspólnego odkrywania i bycia razem.
Epilogiem wystawy będzie dokumentacja działania z dziećmi przeprowadzonego przez artystkę Izę Rutkowską w nawiązaniu, do prezentowanych na wystawie zagadnień.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog-almanach, w którym oprócz tekstów dotyczących poruszanych na wystawie wątków, znajdą się teksty źródłowe oraz karty pracy dla dzieci. Publikacją skierowaną specjalnie do najmłodszego odbiorcy będzie art book Iwony Chmielewskiej inspirowany książką "Król Maciuś Pierwszy".

W trakcie trwania wystawy w muzeum odbędzie się wiele wydarzeń dotyczących poruszonym na niej wątkom: rocznicy niepodległości i wyzwaniom odbudowy II RP, teorii i praktyce pedagogicznej Janusza Korczaka i jej współczesnej recepcji, edukacji obywatelskiej oraz edukacji muzealnej skierowanej do dzieci.

Kuratorki: Anna Mirska-Czerwińska, Tamara Sztyma

zdjęcia

W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości
W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości
W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości

zobacz także

czytaj także

REKLAMA