REKLAMA

Tydzień fotografii na Chłodnej

11.0915.09.2018

Fundacja Archeologia Fotografii

WarszawaChłodna 20

Tydzień fotografii na Chłodnej 20

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na cykl wydarzeń, podczas których będzie można zobaczyć fotografie warszawskiej Woli, dowiedzieć się, w jaki sposób chronić domowe zbiory zdjęć i odwiedzić fundacyjne archiwum, w którym znajdują się ikoniczne prace polskich fotografów i stare zdjęcia Warszawy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się w siedzibie fundacji przy ul. Chłodnej 20. Wydarzenia przeznaczone są dla wszystkich interesujących się fotografią, osób posiadających własne zbiory fotografii oraz pasjonatów historii Woli i Warszawy.

Program:
1) Odkurzamy domowe archiwa - Indywidualne spotkania z pracownikami fundacji oraz skanowanie przyniesionych zdjęć
Niemal każde domowe archiwum kryje w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Być może są w nich przykłady fotografii o znacznej wartości historycznej i artystycznej?
Może na pamiątkowych rodzinnych zdjęciach coraz trudniej odróżnić twarze i poszczególne elementy ubioru? Takie fotografie mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli stają się nieczytelne przez niewłaściwie przechowywanie. Co zrobić, żeby tego uniknąć?
Indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość kolekcji fotograficznych. Opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości. Wytłumaczą, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów w papier może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem, pomogą ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć.
Podczas spotkania pracownicy FAF opowiedzą także o aktualnych, najlepszych metodach digitalizacji, doradzą w sprawie zakupu sprzętu lub zlecenia digitalizacji firmom zewnętrznym. Opowiedzą jakie są standardy i na co trzeba uważać. Podczas dyżurów będzie możliwość bezpłatnego zeskanowania na miejscu wybranych fotografii – zarówno odbitek jak i negatywów czy diapozytywów.
UWAGA! Będziemy skanować wybrane zdjęcia - negatywy, odbitki, slajdy oraz strony albumów, pliki po zeskanowaniu będą zapisywane na nośniki (płytę CD, USB) przyniesione przez uczestników. Prosimy pamiętać o przyniesieniu własnego nośnika.
Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.

11.09. 2018 (wtorek), godz. 11-17.00
13.09 (czwartek), godz. 17-20.00
15.09 (sobota), godz. 10.00-16.30

2) Dyżury konserwatorskie
Podczas specjalnych dyżurów porad będzie udzielać konserwatorka fotografii Monika Supruniuk (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Pomoże ona ocenić stopień zniszczenia fotografii oraz udzieli wskazówek dotyczących zabezpieczenia domowych zdjęć.
Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.

13.09.2018 (czwartek), 17-20.00
15.09.2018 (sobota), 10-13.00

3) Pokaz slajdów i spotkanie wokół historii ulicy Chłodnej
Fundacja Archeologia Fotografii ma swoją siedzibę przy ul. Chłodnej 20 w „kamienicy pod zegarem” - to miejsce które ma szczególne znaczenie w historii miasta. Podczas spotkania obejrzymy zdjęcia z Woli i przede wszystkim z okolic ulicy Chłodnej. Porozmawiamy też o znaczeniu i historii tego miejsca.

15.09.2018 (sobota), 17.00

4) Archeologia Fotografii od kuchni
W archiwum Fundacji Archeologia Fotografii znajduje się niemal 40.000 oryginalnych odbitek autorstwa polskich fotografów. Wśród nich m.in. abstrakcje Zbigniewa Dłubaka z lat 40., przedwojenne zdjęcia Zofii Chomętowskiej i eksperymentalne fotografie Wojciecha Zamecznika. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego można będzie obejrzeć dawne zdjęcia Warszawy, ale także ikoniczne prace polskich fotografów, poznać warsztat ich pracy oraz nasze ostatnie odkrycia w archiwach.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.
Zgłoszenia na adres: fundacja@faf.org.pl

13.09 (czwartek), godz. 18.00
15.09 (sobota), godz. 11.30

REKLAMA