REKLAMA

Smak Wiśni. Tomasz Wysocki

21.0403.06.2018

Leica 6x7 Gallery Warszawa

WarszawaMysia 3

Premiera najnowszego projektu Tomasza Wysockiego – „Smaku Wiśni” w Leica 6×7 Gallery Warszawa.
To druga wystawa Tomasza Wysockiego w 6×7 Gallery. Poprzednia „Początki” pokazana w 2015, była debiutem 25-letniego artysty i spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem publiczności.
Młody artysta tym razem mierzy się z uniwersalnymi pytaniami natury egzystencjalnej, a w warstwie formalnej odważnie nawiązuje do sztuki klasycznej. Jest mrocznie i niepokojąco. Sporo tu ważnych pytań, a mniej odpowiedzi. Choć kadry Wysockiego są bardzo precyzyjne i drobiazgowo zaplanowane, wrażliwy widz znajdzie tu przestrzeń na własną interpretację.
„Smak Wiśni” to z jednej strony kontynuacja poprzednich poszukiwań, a z drugiej nowe otwarcie. Wysocki bardzo świadomie operuje światłem – staje się ono kolejnym bohaterem zdjęć, prawie tak, jak w ekspresyjnych obrazach Caravaggia. Klimat kadrów jest poważny, niemal mroczny.
Wysocki drobiazgowo zaplanował swój projekt, jednak fotografie zostały pomyślane tak, aby pozostawić miejsce na interpretację odbiorcy. Jest to rodzaj niedopowiedzenia, jaki odnaleźć można w słynnym obrazie Paula Gaugina „Kim jesteśmy, skąd przybywamy, dokąd zmierzamy”.
„Smak Wiśni” Tomasza Wysockiego jest autorskim rozwinięciem zapisanych przez Gaugina myśli, rozpisanym na 12 wielkoformatowych fotografii.

zdjęcia

Smak wiśni, Tomasz Wysocki
Smak wiśni, Tomasz Wysocki
REKLAMA