REKLAMA

Galeria Koreańska

Państwowe Muzeum Etnograficzne

WarszawaKredytowa 1

W Państwowym Muzeum Etnograficznym można oglądać nową ekspozycję stałą poświęconą kulturze koreańskiej.
Galeria Koreańska stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.
W porównaniu z innymi krajami Dalekiego Wschodu kultura i sztuka Korei wciąż rzadko są prezentowane w Europie. Trudno nie zauważyć jednak rosnącego zainteresowania tym krajem. Właśnie dlatego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie postanowiło uruchomić projekt kolekcjonerski, który przybliży tradycje i obyczajowość Korei.
Do tej pory w zbiorach pozaeuropejskich muzeum znajdowało się zaledwie kilkanaście eksponatów reprezentujących kulturę koreańską. Za sprawą nowej ekspozycji stałej ich kolekcja stanie się największą w Polsce. Najliczniejsza grupa obiektów (ponad 60 sztuk), których część wejdzie w skład wystawy, została zakupiona w prywatnej galerii Dirka Pfannebeckera – Chinese Arts & Crafts we Frankfurcie nad Menem. Pojedyncze eksponaty pochodzą również z galerii sztuki w Turynie.
Większość przedmiotów kolekcji koreańskiej stanowią drewniane meble i akcesoria z XIX i XX wieku. Obok mebli, wykonanych z wyjątkową precyzją, wydobywającą piękno naturalnej tekstury drewna, zdobionych okuciami, a zarazem bardzo funkcjonalnych, znalazły się również matryce pochodzące z Haeinsa – słynnej świątyni koreańskiego buddyzmu Seon. Całość kolekcji uzupełnia niezwykła ceramika: zabytkowe celadony – pokryte przezroczystą, nieco spękaną glazurą o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie, ich współczesne odpowiedniki i dawne naczynia gliniane.

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć dom koreański, którego podział wiąże się z rolami społecznymi ściśle określonymi w społeczeństwie o charakterze patriarchalnym.
W ramach ekspozycji symbolicznie zaprezentowane zostaną dwie przestrzenie – saranbang (część męska) i anbang (część kobieca). W pierwszej z nich mężczyźni studiowali, pracowali, przyjmowali gości i niekiedy spożywali posiłki w towarzystwie dygnitarzy. Stąd musiała być ona wyposażona w odpowiednie przedmioty – szafy, regały, stoliki, w których przechowywano kamienie do rozcierania tuszu i narzędzia do pisania, biurka czy listowniki. W części kobiecej znajdowały się kabinety, skrzynie i pudełka z lustrami na kosmetyki. Istotnym elementem koreańskiego domu stało się ogrzewanie podłogowe – ondol, które zarówno implikuje styl życia (używanie mat i materacy zamiast krzeseł), jak i stanowi oryginalny produkt kultury koreańskiej. W prezentowanej przestrzeni nie zabraknie elementów dekoracyjnych, wśród których wymienić można przykłady tradycyjnego malarstwa i parawany – nie tylko rozdzielające przestrzeń, ale też stanowiące ozdobę.

zdjęcia

Galeria Koreańska w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Galeria Koreańska w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Galeria Koreańska w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

zobacz także

czytaj także

REKLAMA