REKLAMA

Nie tylko Orient. Nabytki Fundacji Teresy Sahakian 2007–2017

19.12.201730.11.2018

Zamek Królewski - Pałac Pod Blachą

WarszawaPl. Zamkowy 2
bilety od 15 zł

Nie tylko Orient. Nabytki Fundacji Teresy Sahakian 2007–2017.

Wystawa dzieł sztuki, pozyskanych do zbiorów Fundacji Teresy Sahakian w ostatnim dziesięcioleciu gromadzi wiele obiektów wyjątkowych, wzbogacających w znaczący sposób nie tylko kolekcje Zamku Królewskiego w Warszawie, ale także podnoszących wartość polskich zbiorów publicznych.
Dzięki nim nie tylko uzupełniono istniejące zespoły zabytków, ale także stworzono nowe kolekcje lub zaczątki kolejnych. Wystawa jest wyrazem podziękowania oraz hołdem złożonym Donatorce.
Fundatorka przez całe życie bardzo silnie związana z rodzinnym krajem i zakochana w Warszawie należała do grona najbardziej hojnych darczyńców Zamku Królewskiego w Warszawie. Wspierała instytucję w czasie odbudowy i urządzania wnętrz. W 1989 i 1991 r. przekazała znakomitą kolekcję kobierców wschodnich, a z czasem także liczne dzieła orientalnej i zachodniej sztuki zdobniczej. W testamencie zapisała Fundacji pozostałą część zbiorów artystycznych oraz cały swój majątek.
Zbiory Fundacji Teresy Sahakian, znane dotąd przede wszystkim z liczącej ponad 600 obiektów kolekcji kobierców i tkanin wschodnich o międzynarodowym znaczeniu, nie tylko uzupełnione zostały o kolejne zabytkowe tkaniny orientalne, ale także wzbogaciły się o bardzo interesujący zespół sztuki europejskiej, w tym polonica.

zdjęcia

Nie tylko Orient, Płot namiotu (fragment), Polska, 1. połowa XVIII w.

zobacz także

REKLAMA