REKLAMA

Spełniona – wystawy malarstwa Julity Malinowskiej

16.12.201731.01.2018

Galeria Stalowa

WarszawaStalowa 26
WSTĘP WOLNY

To już 3. prezentacja malarstwa artystki w galerii na warszawskiej Pradze przy ul. Stalowej. Na wystawie „Spełniona”, znajdą się obrazy powstałe w latach 2016-2017.

Czym dla artystki jest tytułowe „spełnienie”? Jak sama mówi: ”Na pewno nie jest punktem stałym, ale ruchem, zmianą. Szukaniem równowagi - tak jak robię to w obrazach. Ciekawością każdego dnia, który na pewno będzie wyraźnie inny od poprzedniego. Dla mnie jest wręcz pędem w drodze do chwil spokoju. Codziennym biegiem z pracy do domu i z domu do pracy, ale po to, by czas mógł wyraźnie zwolnić w dwóch odrębnych, uzupełniających się przestrzeniach, które dla mnie stały się pełnią.

Julita Malinowska swoją uwagę skupia na człowieku. Najpierw pretekstem do pokazania relacji międzyludzkich była plaża, wakacje, czas relaksu. Teraz miejscem akcji jest pejzaż miejski. Jej malarstwo wpisuje się w zauważalny już od kilku lat powrót do sztuki figuratywnej, w klasycznym stylu. W swojej na ogół optymistycznej twórczości snuje wielowątkowe historie, tworzące spójną kompozycję, którą można interpretować na różnych poziomach. Podobnie jak u Davida Hockneya, którego twórczością jest zafascynowana w swoich pracach pokazuje umowne, syntetyczne tło, pozbawione zbędnych elementów, a kobiety czy mężczyźni są pewnymi figurami, typami postaci. Choć w ostatnich pracach jej bohaterowie nie są już zupełnie anonimowi, ich twarze mają bardziej indywidualne rysy, to nadal nie są to dosłowne portrety.

- Kama Zboralska, fragment tekstu kuratorskiego

REKLAMA