REKLAMA

Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey

15.12.201720.05.2018

Państwowe Muzeum Etnograficzne

WarszawaKredytowa 1

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę "Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey". Na wystawie znajdzie się łącznie około 150 obiektów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte przez polsko-peruwiańską ekipę w Castillo de Huarmey.

Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology”. Cover-story magazynu "National Geographic" (2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii Naukowe odkrycie roku. Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach, prac polscy archeolodzy dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz we współpracy z peruwiańskimi badaczami, odkryli pierwszy, królewski nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można pod koniec 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów, należących do ówczesnych elit, zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi odkryli i zbadali kompletny królewski grobowiec Wari.

zobacz także

REKLAMA