REKLAMA

Andrej Polukord. Historia wyrwanego serca

11.11.201707.01.2018

Miejsce Projektów Zachęty

WarszawaGałczyńskiego K. I. 3
WSTĘP WOLNY

Andrej Polukord jest autorem rysunków, kompozycji malarskich, instalacji, obiektów, performansów. Dokumentację fotograficzną i wideo większości akcji Polukorda wykonuje jego przyjaciel, operator Marius Krivičius.

Andrej Polukord swoje działania artystyczne prowadzi przeważnie w plenerze, choć zdarzają się mu akcje z wykorzystaniem architektury i miejskiej infrastruktury. Artysta urodzony i wychowany w Wilnie, studiował w Wiedniu, obecnie krąży między oboma miastami.
Pomysł wystawy w Miejscu Projektów Zachęty zrodził się po pobycie studyjnym artysty w Warszawie, w wyniku przemyśleń nad miejscem/miejscami, do których przynależy. Czy już na zawsze pozostanie nim rodzinne miasto? Czy zakochiwanie się w nowych miejscach, do których prowadzą nas koleje losu, jest rodzajem zdrady? Sam autor nie unika określeń z romantycznego słownika. Taki właśnie jest tytuł wystawy, a forma serca stała się motywem przewodnim projektu.

Dominujący w nowym projekcie artysty motyw serca pojawił się już wcześniej w jego twórczości, w obrazie z serii Obiekty leśne / Woodobjects. Wielkoformatowe zdjęcie i film dokumentujące ten projekt pokazujemy na parterze MPZ. Obok nich znajdują się rysunki i obiekty („efemeryczne rzeźby”) rozwijające ten wątek.

Pod względem ekspozycyjnym nowe prace i wernisażowe działania Andreja Polukorda w ciekawy sposób wpisują się w nieregularną przestrzeń Miejsca Projektów Zachęty, ujawniając jej ukryte zakamarki.

zdjęcia

Andrej Polukord. Historia wyrwanego serca
REKLAMA