REKLAMA

Nika Jaworowska-Duchlińska. Zając Szary Obywatel. Dziura w całym

01.0615.10.2017

Muzeum Karykatury w Warszawie

WarszawaKozia 11
bilety od 7 zł

Wystawa rysunków Niki Jaworowskiej-Duchlińskie "Zając Szary Obywatel. Dziura w całym" w Muzeum karykatury w Warszawie

Pokaz ponad 60 prac z serii „Zając Szary Obywatel” autorstwa uznanej polskiej rysowniczki, ilustratorki i malarki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej już od 1 czerwca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Rysunki poruszają przeróżne tematy: od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych skończywszy.

Cykl stanowi zbiór tworzonych od 2015 roku rysunków o tytułowym Zającu w rzeczywistości posiadającym więcej ludzkich niż zajęczych cech. Stworzony przez artystkę bohater to postać o bogatej i złożonej charakterystyce, zaangażowana w dziejące się wokół wydarzenia, której reakcje na bodźce płynące z zewnątrz stanowią swoisty rodzaj interpretacji rzeczywistości.

– Mimo łatki tchórza, Zając potrafi zatrzymać się i nadstawić wątłą pierś. Tylko po co? Zając woli ubiec rzeczywistość, by zaskoczyć i spuentować ją znienacka – mówi Nika Jaworowska-Duchlińska.

Wybrane na wystawę rysunki tworzą opowieść, którą można podzielić na dwie części. Narracja rozpoczyna się od pokazania rozmaitych aspektów życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi. W tej części zaprezentowane są m.in. kwestie rodziny, pracy, nauki i rozrywek. Część druga pokazuje realia po wyjściu z Kotlinki, związane z koniecznością oceny i komentowania przez bohatera wszechogarniającej „dziury w całym”.

W prostych, stworzonych za pomocą zwykłej czarnej kreski pracach, przypominających nieco rysunki dla dzieci, Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię, dystans, a także pewną dozę rozgoryczenia. W rozlicznych wizerunkach zająca kryje się być może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę, po mistrzowsku lawiruje między powagą a humorem.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.

zdjęcia

Nika Jaworowska-Duchlińska. Audyt
REKLAMA