REKLAMA

Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

31.0517.09.2017

Muzeum Azji i Pacyfiku

WarszawaSolec 24
WSTĘP WOLNY

Wystawa "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań" w Muzeum Azji i Pacyfiku jest poświęcona zagadnieniom japońskiego wzornictwa, które jest obecnie przedmiotem eksportowym, pełniącym swoistą funkcję ambasadora kultury japońskiej za granicą. W tym kontekście japoński design jest interpretowany jako typowy przykład kontynuacji tradycji przednowoczesnych, ale też jako awangarda współczesnego światowego wzornictwa.

Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku została skonstruowana wokół trzech głównych tematów: 1) "Artystyczna Japonia", 2) "Alchemia codzienności", 3) "Ozdobione intencje".

"Artystyczna Japonia" pokazuje przedmioty zgromadzone przez dziewiętnastowiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, które stały się inspiracją do powstania zjawiska Japonizmu w sztuce Zachodu, czyli fascynacji obcokrajowców wszystkim, co japońskie. Obiekty te, także obecnie, odgrywają kluczową rolę w globalnej percepcji japońskiej kultury. Jednak ta percepcja pomija ważną rolę zmian socjohistorycznych i technologicznych, jakie zaszły w Japonii w ciągu ostatniego stulecia. Wprowadzenie zachodnich technologii i materiałów zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań, która jest ewidentna w kolejnej części wystawy – zatytułowanej "Alchemia codzienności". Eksponowane przedmioty zostały tu wybrane spośród nagrodzonych w konkursie designu opakowań przeprowadzanym co dwa lata przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań.

Na koniec zwiedzający wkroczą w świat "Ozdobionych intencji", reprezentowany przez tradycję dekoracyjnie opakowanych podarunków oferowanych na sprzedaż przez jeden z najbardziej ekskluzywnych domów towarowych Mitsukoshi. Prezenty stanowią jedną z podstawowych form konsumpcji w Japonii, a przychody z ich sprzedaży mają duże znaczenie dla domów towarowych.

Wystawa "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań" w Muzeum Azji i Pacyfiku bada przemiany, jakie zaszły w technologiach i w konwencjach pakowania w ciągu ostatniego stulecia. Współczesne osiągnięcia oraz przednowoczesną spuściznę, jaka dokonała się w dziedzinie projektowania opakowań w Japonii. To właśnie sprawiło, iż japońskie opakowania są tak atrakcyjne, że po prostu szkoda je wyrzucić. A przecież – jak na ironię – są one produkowane po to, by trafiły do kosza.

Kuratorki wystawy: Ewa Machotka, Katarzyna J. Ćwiertka

zdjęcia

Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań
Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań
Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

czytaj także

REKLAMA