REKLAMA

Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło

02.0603.09.2017

Muzeum Karykatury w Warszawie

WarszawaKozia 11
bilety od 7 zł

Wystawa Tomasza Brody "Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło" w Muzeum Karykatury

Światowa sztuka w polskim wydaniu od czerwca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Słynne portrety Picassa, van Gogha, Rembrandta, Velázqueza i wielu innych malarzy światowego formatu w zaskakującej interpretacji wrocławskiego grafika i karykaturzysty Tomasza Brody od 1 czerwca do obejrzenia w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Wystawa zatytułowana „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” przy ul. Koziej 11 w Warszawie potrwa do 3 września. 

W pracach Brody pozornie zwykłe rzeczy nabierają niezwykłych cech – balony stają się nosami, guziki pełnią funkcję oczu, zmywaki tworzą bukiet słoneczników, a za kapelusz służy para kaloszy. Intrygują i zachwycają swoją oryginalnością. Z jednej strony unikatowe, z drugiej uderzająco podobne do swych pierwowzorów. 

Starannie wyselekcjonowane i zestawione ze sobą materiały sprawiają, że każda kompozycja doskonale oddaje charakterystyczne cechy wyglądu przedstawianej postaci. Spójności dodaje ufonetyczniony, uproszczony zapis nazwisk mistrzów malarstwa, np. Pikaso, Wangog, Rębrant, Rubęs, Gogę, Łorhol, który współgra z prostymi komponentami dzieł. 

Tomasz Broda urodził się w 1967 r. w Kaliszu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w 1992 r. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i prasową, scenografią. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Przekroju", "Odrze". Na własnej twarzy za pomocą przedmiotów codziennego użytku tworzy maski, które prezentował w telewizyjnych programach, m.in. w "Wieczorze z Jagielskim", w niemieckiej wersji "Ulicy Sezamkowej" oraz w autorskim programie "Zrób sobie gębę". Prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Siedmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon (Grand Prix w 1997 r., Złoty Medal w 1993 r., 2006 r. i 2014 r.). Zdobywca m.in. Nagrody dla Ilustratora Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2008. Laureat Nagrody Prezydenta Wrocławia w roku 2000.

Kuratorka wystawy: Elżbieta Laskowska

zdjęcia

Tomasz Broda. Elgreko
Tomasz Broda. Pikaso
Tomasz Broda. Autoportret Pikasa
Tomasz Broda. Wangog
Tomasz Broda. Słoneczniki Wangoga
Tomasz Broda. Modiljani
Tomasz Broda. Łorhol
REKLAMA