REKLAMA

Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918

26.10.201817.03.2019

Muzeum Narodowe w Warszawie

WarszawaAl. Jerozolimskie 3
bilety od 20 zł

Wystawa Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918 zorganizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym założeniem ekspozycji jest skonfrontowanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

Na wystawie Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918 można oglądać dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazany zostanie obraz wojny i walki o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba, Henryka Weyssenhoffa. Opowiemy o udziale polskich artystów w działaniach wojennych. Panoramie symboli patriotycznych, która kształtuje się w tym okresie, towarzyszyć będzie bogata prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej: plakatów, znaczków i ulotek, dobitnych świadectw masowych ruchów patriotycznych i solidarnościowych na terenach zamieszkałych przez Polaków.

Osobna część wystawy Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918 jest poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej i jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej. Silnie zarysowane zostaną wątki legionowe, postać Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Tematem zamykającym wystawę będzie powstanie Sejmu. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne dokumenty życia społecznego i fotografie.

Wątki niepodległościowe i patriotyczne zostały przedstawione w perspektywie nowych, dynamicznie rozwijających się tendencji artystycznych, które również w przyszłości będą kształtowały nowoczesne oblicze odrodzonej Rzeczypospolitej, wyrażające się także w nowej identyfikacji wizualnej Państwa Polskiego. Wystawie Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918 towarzyszyć będzie katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki.

zdjęcia

'Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918'. Wystawę w Muzeum Narodowym można zwiedzać od 26 października
Roman Kramsztyk, Legenda o koronie
Adam Bunsch, Karabinowa kula
Prace z wystawy czasowej 'Krzycząc Polska' MNW
Ludomir Sleńdzinski Piłsudski pod Wilnem
Prace z wystawy czasowej 'Krzycząc Polska' MNW
Adam Bunsch Karabinowa kula
Marian Wawrzeniecki, Wisielcy
Wystawa niepodleglosciowa
Krzycząc Polska niepodlegla, Zofia Stryjeńska
Tytus Czyzewski, Madonna

zobacz także

czytaj także

REKLAMA