REKLAMA

Syrena herbem twym zwodnicza

25.0318.06.2017

Muzeum nad Wisłą. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

WarszawaWybrzeże Kościuszkowskie 22
WSTĘP WOLNY

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. "Syrena herbem twym zwodnicza". Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. "Syrena herbem twym zwodnicza". Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej.

Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum obejrzy połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii.

Tytuł to cytat z wiersza "Dedykacja" Cypriana Kamila Norwida z 1866 roku, będącego osobistą inwokacją do Warszawy ("młodości mej stolico…") i przypomnieniem mitologicznej syreny jako niebezpiecznej hybrydy człowieka i zwierzęcia (oryginalnie ptak z głową kobiety), uwodzącej żeglarzy śpiewem i wiodącej ku zatraceniu. Poeta, by pokazać własne złożone relacje z Warszawą, przywołuje antyczne źródła herbu – inwokacja Norwida zainspirowała metodę pracy twórców wystawy.

Na przestrzeni wieków wyobrażenia i przedstawienia syren są tak różnorodne, że właściwie jedyne, co mają ze sobą wspólnego, to dwoistą, hybrydyczną naturę: człowieka i zwierzęcia. Nawet warszawski herb z mroków średniowiecza wyłania się zaskakująco jako postać męska, pół człowiek, pół skrzydlaty smok, zaś wizerunek kobiety ryby jako herbu miasta utrwala się dopiero u progu XVIII wieku. Wystawa oddaje tę różnorodność. Syrenę prezentują m.in. szkice Pabla Picassa, kolaże brytyjsko-amerykańskiej surrealistki Penny Slinger czy obrazy Doroty Jurczak.

zdjęcia

Juliana Snapper, Ty, który powstaniesz z powodzi', 2009
Aleksandra Waliszewska, Bez Tytułu, 2008-2016
Stanisław Szukalski, Projekt fontanny na Rynku Starego Miasta w Warszawie, 1954
Aleksandra Waliszewska, Bez Tytułu, 2008-2016
Aleksandra Waliszewska, Bez Tytułu, 2008-2016
Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu (według René Magritte'a 'Kolektywny wynalazek'), 2017

czytaj także

REKLAMA