REKLAMA

Wystawa rzeźb nagrobnych Abrahama Ostrzegi

20.0105.03.2017

Cmentarz żydowski w Warszawie

WarszawaOkopowa 49/51
WSTĘP WOLNY

Wystawa rzeźb nagrobnych Abrahama Ostrzegi na cmentarzu żydowskim w Warszawie 

Abraham Ostrzega (1889-1942) był rzeźbiarzem, który postulował stworzenie nowoczesnej sztuki żydowskiej, która jednej strony czerpała z tradycji starożytnych, a z drugiej balansowała na granicy rygorystycznych nakazów religii hebrajskiej zakazującej pokazywania wizerunków, a zwłaszcza twarzy ludzkich. Ostrzega wprowadził do żydowskiej sztuki sepulkralnej motywy rzeźby figuralnej – anioły śmierci, czy płaczki. Było to źródłem licznych konfliktów wewnątrz społeczności żydowskiej, niemniej nowatorski sposób tworzenia pozwala nazwać Ostrzegę artystą nietuzinkowym. Do naszych czasów nie przetrwał (poza pozostawionymi pracami) niemalże żaden materialny ślad jego obecności. Nie istnieją domy w których się urodził, czy mieszkał. Nie istnieje budynek w którym miał pracownię. Nie zachowały się także żadne archiwalia, czy metrykalia dotyczące jego osoby. 

Ostrzega trafił do getta, gdzie m.in. kamienne bloki z pracowni wykorzystywał do produkcji osełek w spółdzielni, którą założył z innym artystą — Władysławem Weintraubem. Wywieziony do Treblinki, zginął tam jak wielu innych artystów żydowskich. Najbardziej znany jako twórca nagrobków, sam został jedną z tysięcy ofiar bez grobu.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadziła jesienią ubiegłego roku renowację 21 nagrobków jego autorstwa na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Fundusze pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do obchodów 75-lecia Akcji Reinhardt. Konserwację trzech dodatkowych nagrobków sfinansowało biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dzięki pracy zespołu konserwatorskiego złożonego z absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Magdaleny Olszowskiej, w składzie: Marta Banaś, Kalina Marzec, Damian Pisarski, pracujących pod nadzorem profesora Janusza Smazy, nagrobki — niektóre już bardzo zniszczone — odzyskały nie tylko swą pierwotną formę rzeźbiarską, ale też inskrypcje upamiętniające zmarłych.

Cmentarz jest dostępny dla zwiedzających: 

poniedziałek – czwartek: 10–17:00 (w okresie jesienno-zimowym do zmroku); piątek: 9–13; sobota oraz dni świąt żydowskich: nieczynne; niedziela: 11–16

czytaj także

REKLAMA