REKLAMA

Echa - sto lat fińskiej architektury i designu

13.0123.02.2017

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

WarszawaAnielewicza M. 6
WSTĘP WOLNY

Ekspozycja "Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture" ("Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa") przedstawia wybrane dzieła projektantów i architektów z Finlandii powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat – od uzyskania niepodległości aż do dzisiaj.

Surowy klimat, lokalizacja, bezlitosna natura inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych, innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, pozwalających mierzyć się z wyzwaniami codzienności.

Te właśnie zagadnienia stanowią fundament ekspozycji skierowanej zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności.

Znakomitym przykładem osiągnięć fińskich architektów jest wielokrotnie nagradzany budynek Muzeum POLIN, autorstwa Rainera Mahlamäkiego.

Budynek muzeum to idealna przestrzeń do prezentacji osiągnięć fińskich projektantów. Właśnie tutaj po raz pierwszy zostanie udostępniona publiczności wystawa "Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture".

Łatwo zauważyć, że najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym, jakimś dodatkiem.

Projektowanie i architektura pełnią w Finlandii wyjątkową rolę. To taki skandynawski fenomen - spojrzenie na design w bardzo szerokim ujęciu. Zastanawiamy się nie tylko nad wizualną stroną projektu, choć ta jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać, ale także nad tym, jaki wpływ konkretny projekt wywrze na ludzi.

zdjęcia

zobacz także

czytaj także

REKLAMA