REKLAMA

Alex Urso. Musée de l'Oubli. Eight collages by Monsieur G.

11.1125.11.2016

Dom Zabawy i Kultury DZiK

WarszawaBelwederska 44A
WSTĘP WOLNY

Wystawa Alexa Urso "Musée de l'Oubli. Eight collages by Monsieur G." w Domu Zabawy i Kultury DZIK

Ten projekt jest częścią 1st Worldwide Apartment and Studio Biennale.

“Naiwnym jest wierzyć w to, że pojedyncze wydarzenia oraz dzieła, które przetrwały do dziś są najważniejszą spuścizną minionych wieków. Swoje istnienie zawdzięczają decyzjom wąskiego grona teoretyków sztuki, którzy dokonując konkretnych wyborów, przyczynili się do wyeliminowania szeroko pojętej reszty.” (Jean Dubuffet)

Wystawa składa się z ośmiu kolaży stworzonych przez Monsieur G. - nieznanego artystę francuskiego, którego prawdziwej tożsamości nigdy nie udało mi się poznać (prace podpisywał zawsze z tyłu, z datą 1979). W 2014 roku znalazłem je na ulicznym targu w Warszawie. Ukryte między starzyzną i rupieciami z drugiej ręki, leżące na ziemi, przykuły moją uwagę. Zaintrygowany, postanowiłem je ocalić.
Po zakupie całej serii spędziłem sporo czasu, czyszcząc każdy kawałeczek pracy, układając od nowa oraz rewitalizując zniszczone elementy, by w końcu móc dać im drugie życie.

Cały projekt jest więc swoistym działaniem archeologicznym. To tchnięcie życia w rzeczy zapomniane przez czas. Ratując je od niepamięci, przełożyłem właściwy artyście akt "kreacji" na akt "rehabilitacji".
Moją główną intencją było złożenie hołdu tajemniczemu Monsieur G., a w szerszym rozumieniu – ukłon w stronę wszystkich artystów, których historia nigdy nie uznała za wartych uwagi.

(Alex Urso)

Jednocześnie z wydarzeniem, w pokoju obok, będzie miała miejsce wystawa "Hetero" Agnieszki Mazur & Olgi Micińskiej

REKLAMA