REKLAMA

Izabela Chamczyk. Malarstwo jako choroba

27.1027.11.2016

Fundacja Supermarket Sztuki

WarszawaGrzybowska 88
WSTĘP WOLNY

Wystawa „Malarstwo jako choroba” w Galerii Supermarket Sztuki jest pierwszą obszerną prezentacją twórczości Izabeli Chamczyk w Warszawie.

Artystka ze względu na swoje dotychczasowe prowokacyjne akcje-performanse w różnych galeriach i miastach oraz buntowniczą i niesformatowaną osobowość uznawana jest za kontrowersyjną, czasem niebezpieczną i niewdzięczną. Współpraca z nią może wiązać się z ryzykiem wystąpienia „zaburzeń” w relacjach Ona — widz — galeria. Toteż należy być przygotowanym „na wszystko”, cokolwiek by to znaczyło. Alert jest jednym z elementów, które definiują sztukę Chamczyk.

Na wystawę składają się obrazy, instalacje malarskie i prace wideo, a także performanse. Niektóre z obrazów zmieniają strukturę, kompozycję i barwy pod wpływem ciężaru materii malarskiej — ulegają samoistnej transformacji w ciągu wielu dni, a nawet miesięcy; czasami wylewają się na zewnątrz, dając początek nowym obrazom. Ważnym aspektem twórczości Chamczyk, niezależnie od użytego przez nią medium, jest współpraca z innymi ludźmi i dążenie do przekroczenia granic własnej osobowości — „zarażanie” odbiorcy odwagą do bycia wolnym od obowiązujących schematów.

Izabela Chamczyk (ur. 1980) – malarka, performerka, artystka wideo. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice. Konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego – pozagaleryjnego.

REKLAMA