REKLAMA

Elżbieta Dzikowska. Patrzeć i widzieć

23.0920.10.2016

Piękna Gallery

WarszawaEmilii Plater 10
WSTĘP WOLNY

Piękna Gallery zaprasza na wystawę prac Elżbiety Dzikowskiej "Patrzeć i widzieć".

Elżbieta Dzikowska od lat podróżuje po świecie i Polsce, fotografując ludzi i miejsca, zabytki i pejzaże, obrzędy i stroje. Swoim wyszkolonym okiem historyka sztuki analizuje również obrazy "zapisane" przez nią aparatem fotograficznym, odkrywając nowy, równie pasjonujący obszar do eksploatacji.

Podróżniczka widzi obrazy istniejące czasami przez sekundy, a czasami przez lata, na powierzchni wody, zastygłego kawałka lawy, piasku pustyni, kałuży błota, kory drzewa, spękanej ziemi. Trudne do zauważenia gołym okiem, bliskie niektórym dziełom sztuki współczesnej, dopiero wtedy, gdy zostają sfotografowane, a odbitki powiększone. W niektórych swych pracach Elżbieta Dzikowska wykorzystuje powierzchnie stabilne, płaszczyzny nieruchome. Główną rolę natomiast w jej fotografiach abstrakcyjnych odgrywa światło, które nigdy nie jest stabilne, zmienia się z porami dnia, roku szerokością geograficzną, kaprysami pogody, czyniąc naturę niezwykłą.

Na licznych w tym dwudziestoleciu wystawach Elżbieta pokazywała wyłącznie prace abstrakcyjne. Ostatnio jednak włącza do ekspozycji również fotografie z niedawnej podróży do Etiopii. Tam przede wszystkim fotografowała ludzi, kobiety, mężczyzn, dzieci w tradycyjnych strojach i ozdobach, matki karmiące niemowlęta, wiekowych starców.

zdjęcia

Zdjęcie z cyklu

czytaj także

REKLAMA