REKLAMA

Joanna Pawlik. Czy to jest nierealny taki plan?

21.0922.10.2016

Fundacja Supermarket Sztuki

WarszawaGrzybowska 88
WSTĘP WOLNY

Wystawa Joanny Pawlik "Czy to jest nierealny taki plan?" jest wspólnym przedsięwzięciem Galerii Supermarket Sztuki i Wizytującej Galerii. Artystka podejmuje w niej refleksję nad kreacją, niepełnosprawnością i wykluczeniem. Dotyka niewidzialnych podziałów przebiegających tak w świecie sztuki, jak i w społeczeństwie. Bada granice pomiędzy profesjonalnymi i amatorskimi środkami wypowiedzi artystycznej, stawia pytania o możliwość ich współistnienia i rezonowania w procesie twórczym. W tym celu zaprasza do współpracy osoby niepełnosprawne, aranżuje ich spotkania z odbiorcami i twórcami pełnosprawnymi, inicjuje rozmowy, dyskusje, wspólne przedsięwzięcia. Efektem są koncerty, filmy, nagrania dźwiękowe, teksty, kolaże, obiekty, obrazy czy rysunki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną nagrania koncertu Wiktora Okroja "Nie wasz się pisać" i recitalu Agaty Wąsik "Podnoszę lampę w stronę złotych drzwi" w reżyserii Joanny Pawlik. Oba wydarzenia miały miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w kwietniu 2016 roku. Ekspozycję tworzyć będą także filmy: "Jak kiedyś poznam", "Piosenka", "Rozmowa" czy "W jak najlepszym porządku" przygotowane na wystawę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie w 2015 roku. Najnowszy film Pawlik "Piosenka o nauczycielce" powstał z inspiracji tekstem piosenki Wiktora Okroja "Dla nauczycielki w A-mol". Bohater filmu – muzyk i didżej Edee Dee (Edward Gil-Deskur) korzysta z aplikacji na IPhone'a dla osób niewidomych.

Joanna Pawlik (ur. 1974) jest artystką wizualną, arteterapeutką, kuratorką, scenarzystką  i reżyserką. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz wideo. Dyplom obroniła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie przygotowuje pracę doktorską na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

zdjęcia

Joanna Pawlik,
Joanna Pawlik, kadr nr 1 z filmu
Joanna Pawlik, kadr nr 1 z filmu
Joanna Pawlik, kadr nr 3 z filmu
Joanna Pawlik, kadr z filmu
REKLAMA