REKLAMA

Szara strefa sztuki. Polscy twórcy art brut

14.0718.09.2016

Państwowe Muzeum Etnograficzne

WarszawaKredytowa 1
bilety od 20 zł

Ponad trzysta prac najbardziej znanych i interesujących twórców polskiego art brut będzie można zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na wystawie "Szara strefa sztuki. Polscy twórcy art brut".

Przejmująca siła ekspresji i wyobraźni, szokujące rozwiązania ikonograficzne, a nade wszystko szczerość i niepowtarzalność wypowiedzi są cenione przez kolekcjonerów, galerie i muzea, które poszukują emocjonalnych wstrząsów w relacji pomiędzy dziełem a widzem. Ta sztuka potrafi wzruszać, wstrząsać i zachwycać, pobudzać do refleksji, prowokować do rewizji estetycznych poglądów. Wyrasta z głębokich pokładów podświadomości, z głębi duszy, ze snów, z egzystencjalnego bólu. Sztuka art brut, bo o niej mowa, nie poddaje się klasyfikacjom kreowanym przez historyków i teoretyków sztuki, nie przynależy ani do kultury niskiej, ani do wysokiej, jest niezależna, pełna zagadek i tajemnic.

Art brut to szara strefa sztuki. Mimo że istnieje poza tym, co widoczne i oficjalne, znacząco wpływa na artystyczne kierunki, mody i tendencje, zaś artystów-akademików stymuluje do poszukiwań i przekraczania estetycznych barier. Organizatorzy wierzą, że dzięki zgromadzonym na wystawie "Szara strefa sztuki. Polscy twórcy art brut" fascynującym dziełom z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby widz będzie mógł porzucić rutynę patrzenia i kulturowe nawyki konwencjonalnej percepcji, a tym samym odbyć podróż po nieznanych zakamarkach wyobraźni oraz mrocznych i tajemniczych ścieżkach emocji.

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo, zaś 16 września zorganizowane zostanie seminarium na temat art brut z udziałem wybitnych polskich badaczy i kolekcjonerów tej sztuki.

zdjęcia

Justyna Matusiak. Ewa
Praca Marii Wnęk
Edmund Monsiel. Twarze

zobacz także

czytaj także

REKLAMA