REKLAMA

Futbolove Historie

10.0630.10.2016

Państwowe Muzeum Etnograficzne

WarszawaKredytowa 1
bilety od 20 zł

Projekt "Futbolove Historie" w Państwowym Muzeum Etnograficznym to wielowymiarowe przedsięwzięcie, na które składa się: wystawa, wspólne (rodzinne) oglądanie meczy mistrzostw Europy oraz z spotkania z ludźmi patrzącymi na futbol z różnych perspektyw: psychologicznej sportowej, antropologicznej, komentatorskiej i z perspektywy kibica.

Wystawa "Futbolove Historie" powstała w oparciu o unikatową kolekcję redaktora Stefana Szczepłka. Zbiór ten zawiera np. koszulki Kazimierza Deyny, czy Franca Bekenbauera, wachlarz trykotów reprezentacji Brazylii od lat 70. do dzisiaj. Obecne są również elementy stroju takich gwiazd współczesnego futbolu jak Robert Lewandowski, koszulka z podpisami gwiazd Barcelony czy Realu. Ale futbol to przecież „piłka” – i te znajdą się na wystawie. Od piłki z lat 30. XX wieku do tych którymi grano na ostatnich Mistrzostwach Świata czy Europy. Nie zapomnieliśmy o butach (wiele z nich jest sygnowanych przez piłkarzy) i akcesoriach około sportowych – szaliki, proporce, plakaty, bilety.

Organizatorzy zapraszają również do wspólnego i spokojnego oglądania meczy reprezentacji polski w naszym muzeum.

Przez trzy miesiące trwania wystawy organizowany będzie cykl spotkań z postaciami, którym futbol jest nieobojętny. Będzie można zastanowić się wspólnie nad widowiskiem jako takim, nad ciemną stroną sportu, której nie widać w telewizji i przekazie masowym, czy wreszcie – nad duszą kibica.

zdjęcia

Koszulka, Real Madryt. Na koszulce znajdują się podpisy piłkarzy, uczestników mistrzostw świata, którzy latem 2014 r. wystąpili na Stadionie Narodowym w Warszawie w meczu przeciw ACF Fiorentina. Byli to m.in. Keylor Navas, Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Marcelo, Sami Khedira, Toni Kroos, Angel di Maria, James Rodriguez (król strzelców mundialu w Brazylii), Xabi Alonso, Karim Benzema i Cristiano Ronaldo.
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Koszulka, Brazylia, 2008 r., Ronaldinho, Ronaldinho zdobył wraz z reprezentacją Brazylii Mistrzostwo świata w 2002 r. Autograf.
Koszulka, Real Madryt, Z podpisem Zinedina Zidana
Puma King, używane w Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski przez Sebastiana Milę. Autograf.
Wystawa
Wystawa

zobacz także

czytaj także

REKLAMA