REKLAMA

Podróżnicy

14.0521.08.2016

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

WarszawaPl. Małachowskiego 3
bilety od 15 zł

Na wystawie "Podróżnicy" w Galerii Zachęta 23 artystów z 15 krajów pokazuje, jak pomiędzy naszą częścią Europy a innymi regionami świata przepływają osoby, towary oraz idee. Twórcy ci opowiadają o turystach marzących w czasach zimnej wojny o dalekich podróżach, dla których swoboda przemieszczania się była synonimem wolności politycznej. O podróżnikach, którzy w dalekich wyprawach odkrywają zapomniane historie opuszczonych miejsc. O dawnych i współczesnych migrantach z tożsamością ukształtowaną na przecięciu języków i kultur. Ale również o przedmiotach, jakie wszyscy ci wędrowcy zabierają ze sobą. Obrazach, które mają przypominać o domu, a które dla innych stają się źródłem wiedzy o świecie. Towarach, które w odległych krajach przemieniają się w ambasadorów swojej kultury. Dziełach sztuki, których cyrkulacja poza miejsce pochodzenia, staje się podstawą budowania kanonów.

Artyści na wystawie "Podróżnicy" prezentują różnorodne środki transportu, jak statki, pociągi i autobusy czy też wizy oraz pozwolenia — umożliwiające lub ograniczające osobistą mobilność. Odkrywając wzbogacającą wartość podróży, pokazują jednocześnie napięcia nieuchronnie powstające pomiędzy poetyckością samego doświadczenia a sytuacją polityczną, która tę podróż uwarunkowała.

Większość z nas zna swojskość tylko jednego domu i jednej kultury. Podróżnik korzysta z daru wielu różnych punktów widzenia. Jego perspektywa pozwala nam odkryć i zrozumieć wartość innych miejsc i narodów, ale również spojrzeć na siebie jak na obcego. Spojrzenie Podróżników na doświadczenie wędrówki w sztuce artystów z Europy Środkowo-Wschodniej jest taką właśnie próbą rzucenia światła na współczesną tożsamość regionu.

zdjęcia

Olga Czernyszewa, Pociąg, 2003, kadr z filmu
Wojciech Gilewicz, Painter's Painting, 2015, kadr wideo
Adrian Paci, Kolumna,?2013, kadr wideo
Taus Makhacheva, Gamsutl, 2012, kadr wideo
Vesna Pavlović, Fototeka, 2013/2016 (fragment), z serii Tkanina socjalizmu, 2013/2016, instalacja fotograficzna z wykorzystaniem slajdów z podróży prezydenta Jugosławii Josipa Bros Tito w latach 1945-1979
Maja Vukoje, Kostka, 2015, akryl, cukier, juta
C.T. Jasper i Joanna Malinowska, Halka/Haiti. 18°48'05'N 72°23'01'W, 2015, kadr z wielokanałowej projekcji wideo
Alban Muja, Berati, z serii My Name Their City, 2012, wydruk cyfrowy
Sislej Xhafa, Parasol, 2011

czytaj także

REKLAMA