REKLAMA

Joanna Stasiak. Pejzaż klasyczny - obrazy na jedwabiu

13.0517.06.2016

101projekt Galeria Sztuki Współczesnej

WarszawaWilcza 55/63
WSTĘP WOLNY

Wystawa Joanny Stasiak "Pejzaż klasyczny - obrazy na jedwabiu" w 101projekt Galerii Sztuki Współczesnej

Malarstwo na jedwabiu to stara i wymagająca technika, ponad cztery lata temu, podczas podróży artystycznej do Indii, stała się nowym warsztatowym wyzwaniem dla Joanny Stasiak. Pierwsze prace na jedwabiu powstawały na dachach domów w New Delhi, kolejne w warszawskiej pracowni. Stasiak poddaje analizie zagadnienia formalne i treściowe, które nurtowały ją wcześniej.

Wachlarz tematów jest tradycyjny: pejzaż, martwa natura, scena rodzajowa – związany z intelektualną refleksją nad rzeczywistością, losem człowieka, przemijaniem. Powracają też kompozycje z fantastyczną architekturą.
Monumentalne jedwabne kompozycje niejednokrotnie domknięte są „ramą“ – oglądamy je przez kadr ulubionego przez autorkę oculusa, półkolistej arkady, czy klasycznej bordiury.

Prof. Joanna Stasiak, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1989 r. w pracowni profesora Janusza Kaczmarskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1991 r. studia podyplomowe w The Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oksfordzie.

Od 2006 r. pracuje w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W latach 2006-2008, 2010-2012 dyrektorka Instytutu. Prowadzi autorską galerię In Spe. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wielu prezentacji zbiorowych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Mieszka i tworzy w warmińskim Trękusie.

zdjęcia

Joanna Stasiak, Most VII, 2012, jedwab, 110x194
Joanna Stasiak, Skały II, 2013, jedwab, 185x110
REKLAMA