REKLAMA

Słowo historii. Fotoeseje

30.0319.04.2016

Skwer im. ks. Jana Twardowskiego

WarszawaTwardowskiego S. 60
WSTĘP WOLNY

„Słowo historii. Fotoeseje” to prezentowany na Skwerze ks. J. Twardowskiego projekt Muzeum Wojska w Białymstoku, w którym za bohaterami fotoreportażu przedstawiającego polskich repatriantów z lat 1921-1924 podążają współcześni pisarze.

Najistotniejszym elementem projektu jest wystawa plenerowa, której podstawę stanowi album fotograficzny ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Przedmiot anonimowy, z nieznanym nazwiskiem twórcy, a przede wszystkim bez nazwisk bohaterów uwiecznionych na zdjęciach. Analiza historyczna materiału dowiodła, że to swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę grupy polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924.

Wielką historię przybliża w swoim opracowaniu prof. Daniel Boćkowski. Historie mniejsze, zamknięte w kadrze, spróbowali odczytać zaproszeni do udziału w projekcie pisarze: Ilona Wiśniewska, Piotr Nesterowicz, Wojciech Nowicki, Daniel Odija, Michał Olszewski i Filip Springer. Wybrane przez nich zdjęcia wyznaczyły granicę w jakich się poruszali, ale forma tekstu (esej, reportaż, opowiadanie) pozostała swobodnym wyborem twórców. Ekspozycji towarzyszy film w reżyserii Bartosza Tryzny, oraz katalog w formie reprintu albumu.

Wystawa „Słowo historii. Fotoeseje”  przygotowana została również z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu. Na każdej z plansz wystawy znajdują się kody QR, prowadzące do strony internetowej projektu. Zwiedzający, przy każdym z tekstów, mogą znaleźć m.in.: audiodeskrypcję fotografii w formacie pdf, audiodeskrypcję fotografii w formacie mp3, nagrania lektorskie powstałych tekstów, tłumaczenie tekstów na język migowy.

zdjęcia

Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa

czytaj także

REKLAMA