Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Pierwszy raz w historii Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie udostępnia szerokiej publiczności magazyn zbiorów w formie wystawy.
Ekspozycja prezentuje narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności oraz rękodziełem i rzemiosłem. Najstarsze przedmioty pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze związane ciągle z gospodarką rolną – to współczesne wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia. Układ obiektów nie jest przypadkowy, odzwierciedla on stworzoną na potrzeby magazynu i etnograficznego opisu klasyfikację.
Wystawa-magazyn to miejsce łączące funkcje wpisane w statut Muzeum: zachowanie dziedzictwa i udostępnianie go. Zabytki pogrupowane są jak w magazynie: ułożone obok siebie według klasyfikacji jednakże jest do nich dostęp jak na wystawie. Istotą prezentacji całości kolekcji jest możliwość poznania wielości wariantów jednego narzędzia lub przedmiotu, a z drugiej strony zwrócenia uwagi na detal. Część obiektów chowa się przed Państwa wzrokiem na wysokich półkach, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy w magazynie.