REKLAMA

Wystawa stała w Muzeum Nurkowania

Muzeum Nurkowania

WarszawaGrzybowska 88

Muzeum Nurkowania w Warszawie powstało z inicjatywy małżeństwa Kariny i Grzegorza Kowalskich oraz członków najstarszego w Polsce klubu płetwonurków - Stowarzyszenie Warszawski Klub Płetwonurków.

Historia nurkowania w Polsce to fascynująca, ale niezbyt znana część historii Polski. Mało, kto wie o udziale nurków sprowadzonych z Anglii do Polski na zlecenie króla Stanisława Augusta, aby oczyszczać z kamieni rzekę Niemen, tworząc z niej alternatywną do Wisły drogę transportu polskich towarów nad morze, z pominięciem Gdańska. Albo o duńskich, szwedzkich i polskich nurkach klasycznych, którzy w okresie międzywojennym budowali port Gdynia, a następnie go odbudowywali po II Wojnie Światowej. Niewiele osób wie o heroicznej pracy polskich nurków na Wybrzeżu, którzy w latach 1945-1958 oczyszczali baseny portowe z min, wraków i gruzu oraz pomagali odbudowywać nie tylko porty, ale i mosty, tunele i wodociągi w całej zniszczonej Polsce.

To właśnie im twórcy muzeum poświęcili część ekspozycji w muzeum, pokazując wyposażenie nurka klasycznego. Nurkowie klasyczni jako pierwsi eksplorowali Jezioro Biskupin w 1935 r. dla potrzeb archeologii, rozpoczynając w ten sposób erę nowej dziedziny naukowej w Polsce – archeologii podwodnej. Dopiero po roku 1943, w którym J. Cousteau wynalazł i wprowadził na rynek aparat do oddychania pod wodą, zwalniający nurka z „uwięzi przewodu powietrznego”, na świecie i w Polsce pojawili się „płetwonurkowie”, a nurkowanie stało się zajęciem także sportowym i rekreacyjnym. Taką to właśnie historię można zobaczyć w Muzeum Nurkowania. Jest tam już ponad 900 eksponatów. Pokazywany jest zarówno sprzęt nurków klasycznych z XIX i XX w., jak i wczesny sprzęt płetwonurków, który pojawił się w połowie XX wieku. Można też oglądać sprzęt produkowany samodzielnie na podstawie rysunków i wzorców sprzętu zachodniego. Najstarszy eksponat w Muzeum Nurkowania pochodzi z 1895 r.

zdjęcia

Ekspozycja stała w Muzeum Nurkowania
Ekspozycja stała w Muzeum Nurkowania
Ekspozycja stała w Muzeum Nurkowania
REKLAMA