REKLAMA

Pradzieje Ziem Polskich

Państwowe Muzeum Archeologiczne

WarszawaDługa 52
bilety od 10 zł

Wystawa "Pradzieje Ziem Polskich" w Państwowym Muzeum Archeologicznym

"Pradzieje Ziem Polskich" to największa stała wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym. Przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego. Liczne zabytki, rekonstrukcje, makiety i ilustracje bardzo czytelnie ukazują proces zmian jaki zachodził w wielu dziedzinach życia człowieka w kolejnych epokach: kamienia, brązu i żelaza. Dzięki temu wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym jest przeznaczona zarówno dla małych dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg Muzeum, uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i osób dorosłych.

Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się rekonstrukcja szałasu człowieka epoki lodowej, wykonana z oryginalnych kości mamutów, a także dioramy pokazujące między innymi obozowisko łowców reniferów, życie neolitycznych rolników, czy mieszkańców słowiańskiego grodu.

Starsi i bardziej wymagający zwiedzający docenią na przykład unikatowe wyposażenie grobu łowcy z Janisławic sprzed 6500 lat z wyróżniającym się naszyjnikiem z zębów tura, skarby przedmiotów brązowych kultury trzcinieckiej z efektownym diademem z Dratowa, czy też bardzo precyzyjnie wykonane srebrne ozdoby pochodzące z okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza.

Ponadto, na wystawie "Pradzieje Ziem Polskich" w Państwowym Muzeum Archeologicznym można zobaczyć najstarsze na ziemiach polskich narzędzia rolnicze, najstarsze naczynia gliniane, pierwsze wyroby z brązu i żelaza. Wystawa "Pradzieje Ziem Polskich" znajduje się na parterze i jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo również na wózkach.

zdjęcia

Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa

zobacz także

REKLAMA