Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wystawa „Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej” jest prezentacją różnorodnych dróg, prowadzących z pola sztuki do codziennego życia i w przeciwnym kierunku, od życia do sztuki. Sztuka obecna jest w wielu obszarach rzeczywistości: można znaleźć ją w alternatywnych ekonomiach, podczas protestów ulicznych, w dywersyjnej reklamie, w kooperatywach spożywczych i w miejskim ogrodnictwie, w krytycznej turystyce, w programach latających uniwersytetów itd. W takich wypadkach życie przenika charakterystyczna dla sztuki wrażliwość, konceptualny naddatek, myślenie formą czy też niekończące się gry z polityczną i ekonomiczną wyobraźnią: polityczną, ekonomiczną czy naukową. Nie jest to zjawisko nowe, ani tym bardziej nurt czy styl w sztuce. Wystawa „Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej” odnosi się do jednego z podstawowych postulatów XX-wiecznych awangard: wzajemnego przenikania czy wręcz fuzji sztuki z życiem codziennym.
Do udziału w projekcie zostało zaproszonych niemal 100 uczestników: artystów (zarówno aktywnych, jak i takich, którzy wycofali się z pola sztuki), aktywistów, para-instytucji, wolnych uniwersytetów i teoretyków. Są wśród nich m. in. Luther Blissett, Tania Bruguera/ Museum of Arte Útil, Center for Land Use Interpretation, Decolonizing Architecture Art Residency (DAAR), Forensic Architecture, Gulf Labor Artist Coalition, Brian Holmes i Claire Pentecost z Compass Group, Liberate Tate, Suhail Malik, Muzeum Społeczne, Precarious Workers Brigade, Robin Hood Minor Asset Management Cooperative, Raivo Puusemp, Daniel Rycharski, Salvage Art Institute, Greg Sholette, Jonas Staal, Szto Dziełat', TAAK, Wolny Uniwersytet Warszawy, Stephen Wright, Zentrum für Politische Schönheit. Ich udział w projekcie nie zawsze ma charakter „obiektowy” – podczas „ewoluującej wystawy” odbędą się seminaria, wykłady, zajęcia dyskusyjnego klubu filmowego, „czytanki dla robotników sztuki”, sesje kulinarno-akademickie.
Kuratorzy: Sebastian Cichocki, Kuba Szreder
zdjęcia
czytaj także

Trzy ostatnie wystawy MSN w Emilii
To będą ostatnie wystawy w pawilonie Emilii, dawnym sklepie meblarskim, a od kilku lat siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W maju MSN musi się wyprowadzić. Z modernistycznym budykiem ekipa muzeum żegna się z wielkim hukiem, organizując jednocześnie trzy duże wystawy.

Życie po sztuce, czyli ostatnie wystawy w Emilii
Do Emilii poszedłem z kilku powodów. Jednym z nich była ciekawość wystaw, drugim - potrzeba pożegnania pawilonu jako siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
