REKLAMA

Wernisaż wystawy "Leksykon malarstwa światowego w miniaturach"

09.11.2018, godz: 18.00

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

TarnówKrakowska 10
WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z malarstwem światowym. Gościem Muzeum Etnograficznego będzie Janusz Dziduszko.
Urodzony w 1938 r. w Ustrzykach Dolnych Dziduszko jest twórcą niezwykłej techniki malarskiej, polegającej na malowaniu kredkami szkolnymi na papierze ściernym (granulacja 100-320) w formacie A4 lub zestawach A4. Zanim jednak powrócił do swojej pasji, czyli malarstwa i rysunku, Dziduszko prowadził intensywne życie architekta.
Naukę rozpoczął w Sanoku, gdzie został przesiedlony wraz z rodziną po II wojnie światowej. W 1955 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po ich ukończeniu, projektował wiele obiektów m.in. w Koszalinie i Krakowie. W 1965 r. zaczął projektować w Tarnowie. Po pół wieku pracy zawodowej powrócił do rysunku i malowania.
Twórczość artystyczna Dziduszki to przede wszystkim odtwarzanie w miniaturowych wymiarach znakomitego malarstwa światowego i polskiego. Swą pasję traktuje z przymrużeniem oka, pół żartem-pół serio. Swe malunki nazywa „kopiami”, pastiszami lub wręcz wariacjami na temat. W jego kolekcji znajdziemy prace m.in. Pietera Bruegela, Zdzisława Beksińskiego czy Henryka Siemiradzkiego.

REKLAMA