REKLAMA

Orońsko. 17 km w linii prostej

23.0430.07.2016

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

RadomMikołaja Kopernika 1
bilety od 8 zł

Wystawa „Orońsko. 17 km w linii prostej” z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej na bazie kolekcji instytucji i prac artystów z nią związanych. Spośród blisko 2000 dzieł wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów i instalacji będących dziełem twórców różnych generacji. Po prezentacji zatytułowanej „Inny świat”, która odbyła się zimą tego roku w Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, obecna wystawa jest drugą z kolei próbą spojrzenia na orońskie zbiory dokonaną przez nową dyrektor, Eulalię Domanowską.

Na ekspozycji w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" pokazane są również realizacje przestrzenne i rzeźba zatytułowaną „Księżyc” Wojciecha Fangora, które zostały ostatnio podarowane przez jego żonę, Magdalenę, do kolekcji Centrum. To właśnie praca tego znakomitego, zmarłego w zeszłym roku artysty, stała się znakiem pokazu w Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Wystawa „Orońsko. 17 km w linii prostej” pokaże różne poetyki i sposoby widzenia, jakimi operowali bądź ciągle operują prezentowani artyści, proponujący widzowi inny świat. Ekspozycja w Elektrowni w Radomiu będzie także prezentacją części kolekcji orońskiej, w której zasadniczym kryterium doboru eksponatów jest ranga artysty i wartość jego dzieła w odniesieniu do zjawisk polskiej i światowej sztuki.

zdjęcia

Michalina Bigaj, Kochająca naturę Diana, 2014
Magdalena Więcek - Wnuk, Oderwanie III, 1967 / 1968
Tomasz Domański, Sztolnie, 1994
Marek Kijewski / Małgorzata Malinowska, Lady Snow, 2006 - 2011
Artur Malewski, Heksakosjoiheksekontaheksafobia , 2008
Miłosz Flis, z cyklu Kapsuły, 2014
Natalia Lach - Lachowicz, Banan, 1974 / 1995
Marta Pszonak, Czajniczek, 2015
Sylwester Ambroziak, z cyklu Niewiniątka, 2009
Katarzyna Kobro, Akt dziewczyny, 1949

czytaj także

REKLAMA