REKLAMA

Galeria Sztuki Współczesnej

Muzeum Narodowe w Poznaniu

PoznańAl. Karola Marcinkowskiego 9
bilety od 12 zł

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej zajmuje przestrzeń drugiego piętra nowego skrzydła Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ukazuje dynamikę doświadczeń artystycznych, wielkie indywidualności jak i poszukiwania nowych sposobów wypowiedzi jakie miały miejsce w Polsce po roku 1945. Ułożona jest w grupy tematyczne określone podziałami architektonicznymi.

Pierwsze dwie sekwencje poświęcone są zdobyczom polskiej sztuki nowoczesnej – dominują prace z lat czterdziestych i drugiej połowy pięćdziesiątych. W tym fragmencie Galerii zwraca uwagę twórczość Tadeusza Kantora i artystów Grupy Krakowskiej, a także malarstwo Jana Lebensteina, Piotra Potworowskiego, Aleksandra Kobzdeja i rzeźby Aliny Szapocznikow.

Trzecia przestrzeń to poszukiwania w różnorodnych poetykach od fotografii Zofii Kulik i Grzegorza Kowalskiego po obrazy malowane łupinami pistacji Andrzeja Szewczyka.

W czwartej sekwencji dyskurs o geometrii, kolorze i metafizyce prezentują dzieła: Henryka Stażewskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora, Stanisława Fijałkowskiego, a także drugi liczony obraz Romana Opałki.

Ostatnie dwie przestrzenie poświęcone są malarstwu, dominują w niej wielkie płótna: Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika, Leona Tarasewicza i Jarosława Modzelewskiego a także kompozycje malarskie związanego z Poznaniem Jerzego Piotrowicza.

Tak skonstruowana prezentacja kolekcji sztuki polskiej pozwala przyjrzeć się jej dokonaniom z perspektywy ponad półwiecza.

zdjęcia

Galeria Sztuki Współczesnej. Jerzy Nowosielski
Galeria Sztuki Współczesnej. Zofia Kulik

zobacz także

REKLAMA