REKLAMA

Galeria Sztuki Średniowiecznej

Muzeum Narodowe w Poznaniu

PoznańAl. Karola Marcinkowskiego 9
bilety od 12 zł

Poznańska kolekcja sztuki średniowiecznej, zapoczątkowana w latach międzywojennych zaledwie kilkoma zabytkami, obecnie liczy już przeszło sto czterdzieści rzeźb i obrazów. Współtworzą ją dzieła sztuki sakralnej powstałe pomiędzy końcem XII a początkiem XVI stulecia zarówno na ziemiach polskich, jak też w krajach Europy Zachodniej. Galeria Sztuki Średniowiecznej ukazuje bogactwo i różnorodność zjawisk artystycznych obecnych w plastyce europejskiej od schyłku epoki romańskiej po kres gotyku.

Najstarszymi eksponatami w kolekcji są późnoromańskie relikty kamiennej rzeźby architektonicznej z klasztoru norbertanek w Strzelnie na Kujawach (ok. 1200). W obszar zagadnień plastyki wczesnogotyckiej wprowadzają rzadkie dla tego okresu zabytki z Pomorza - krucyfiks z Marianowa (ok. 1260), a także figury tronującej Marii z Dzieciątkiem oraz św. Jakuba z Pomierzyna (ok. 1300). Jakością artystycznego opracowania wyróżniają się dwie monumentalne, kamienne Madonny (2 i 4 ćw. XIV w.) powstałe we Francji i inspirowane rzeźbą katedralną.

Prawdziwą ozdobą kolekcji jest rzeźba Chrystusa na osiołku (koniec XV w.), wiązana z warsztatem Michaela i Gregora Erhartów - twórców słynnego ołtarza w Blaubeuren. Figury tego typu, rozpowszechnione głównie w południowych Niemczech, wykorzystywano w średniowiecznych misteriach wielkopostnych.

zdjęcia

Galeria Sztuki Średniowiecznej. Relikty rzeźby z klasztoru norbetanek w Strzelnie

zobacz także

REKLAMA