REKLAMA

Premiera: „Płoccy wypędzeni. Marzec'68” Rafała Kowalskiego.

07.03.2018, godz: 18.00

Muzeum Żydów Mazowieckich

PłockKwiatka J. 7
bilety od 25 zł

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych około trzynaście tysięcy obywateli polskich opuściło swoją ojczyznę. Ludzie kultury, nauki, zwykli zjadacze chleba zrzekli się obywatelstwa i rozjechali po świecie – zmuszeni do tego w wyniku rozpętanej w majestacie prawa kampanii antysemickiej. Wielu temu przyklasnęło. Byli też tacy, którzy protestowali, walczyli o wolność od dyktatury jednej racji. Wśród wyjeżdżających były osoby związane z Płockiem. Ludzie, który urodzili się w tym mieście albo tu przyszli na świat ich rodzice.
Rafał Kowalski jest zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich. Płocczanin, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badacz stosunków polsko–żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Autor książki „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), twórca scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru), współautor (z Mariusz Piotrowski) reportażu książkowego „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017).
Spotkanie z autorem poprowadzi Renata Kraszewska z Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Podczas premiery będzie można kupić książkę w cenie 25 zł. Zdjęcie autora: Stella Szczupakowska.

REKLAMA