REKLAMA

Wystawa "II wojna światowa"

Muzeum Regionalne "Dom Grecki"

MyśleniceJana Sobieskiego 3
bilety od 5 zł

Wystawa tematycznie obejmuje militarne aspekty II wojny światowej. Eksponowane przedmioty to broń, bagnety, ekwipunek, amunicja oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego w okresie okupacji.
Wystawa pod względem chronologicznym podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich swoją tematyką obejmuje wydarzenia z 1 – 6 wrzesnia 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem dnia 5 września, w którym miasto zostało zajęte przez Niemców. Zaprezentowane w tej części militaria to przedmioty produkowane dla potrzeb Wojska Polskiego w okresie 1918-39 r. Do najciekawszych eksponatów należy podstawa Wz 34 do CKM Browning oraz magazynek do karabinu p-panc Ur.
Druga część wystawy poświęcona została wydarzeniom z 21 – 22 stycznia 1945 roku. Przedmioty tutaj eksponowane to relikty walk niemiecko – rosyjskich.Trzon tej części ekspozycji to elementy ciagnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost. Stanowią one część „PROJEKTU RSO” mającego na celu odbudowę pojazdu oraz gromadzenie informacji na jego temat.
Całość ekspozycji uzupełniają opisy przedmiotów i wydarzeń wojennych, przedruki plakatów propagandowych oraz zdjęcia archiwalne jak i te dotyczące wydobycia wraku RSO w Krzyszkowicach.

REKLAMA