REKLAMA

Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością. Alternatywne opowieści o mieście

22.11.2018, godz: 17.00

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN

LublinGrodzka 21

Dziedzictwo polega na tworzeniu czegoś, a nie na zachowaniu i ochronie elementów przeszłości”.

(G. Ashworth)

Co więc wybierzemy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta pokażemy przyjezdnym? Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zapraszają do udziału w spotkaniu poświęconym alternatywnym narracjom miejskim.

Ośrodek „Brama Grodzka ‐ Teatr NN” w Lublinie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury zapraszają na seminarium „Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością. Alternatywne opowieści o mieście".

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Dziedzictwo kulturowe to jeden z podstawowych elementów tworzenia opowieści o mieście. Ale tak jak dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, tańce i sztuka ludowa, tak opowieści o mieście to nie tylko narracje dotyczącego Starego Miasta, zabytków i chlubnych elementów zamierzchłej historii.

Opowieści o mieście to także opowieści o naszym najbliższym otoczeniu, opuszczonych fabrykach, blokowiskach, ulubionych księgarniach i kawiarniach, miejscach znanych tylko nielicznym. To opowieści o nas samych i to tym, co nam mieszkańcom jest bliskie i dla nas ważne, co chcemy pokazać innym mieszkańcom i przyjezdnym. O tym jakie i jak tworzyć narracje o mieście porozmawiają zaproszeni goście.

17:00 – 17:10 otwarcie seminarium

17:10 – 17:20 Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 – Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, koordynator ERDK 2018

17:20 – 17:40 O społeczno-ekonomicznym potencjale dziedzictwa kulturowego – dr Joanna Sanetra-Szeliga, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

17:40 – 18:00 Przyszłość przeszłości – prof. Jacek Purchla, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

18:00 – 19:30 Jak inaczej opowiadać o mieście? Dyskusja


Paneliści:
dr hab. Piotr Celiński, UMCS Instytut Kultury Cyfrowej
dr Katarzyna Mieczkowska, Muzeum Lubelskie
Izabela Pastuszko, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
prof. Jacek Purchla, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie


Moderator: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe)

REKLAMA