REKLAMA

Spacer z Czechowiczem

09.07.2017, godz: 19.00

Most Poniatowskiego

Lublin

Piętnasty rok idziemy śladami Czechowicza. Zapraszamy na poetycki spacer w dniu 9 lipca 2017 roku, godz. 19:00. Start: Most Poniatowskiego. Spacer będzie wyjątkowy o tyle, gdyż dokładnie tego dnia 80 lat wcześniej na antenie Polskiego Radia "Poemat o mieście Lublinie" był emitowany po raz pierwszy.

Uczestnicy otrzymają specjalny druk okolicznościowy - exlibris i przypinki. Mogą też zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Na trasie Spaceru obecne są murale z wierszami i cień Wędrowca. Podczas Spaceru można korzystać z tekstu "Poematu" w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Pierwsze przejście odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęliśmy w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w "Poemacie". Spacer nasz odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez "Kalinowszczyznę i Czwartek" opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzi nas Czechowicz i ... księżyc w pełni.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, podczas spaceru uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalną wersję "Poematu o mieście Lublinie”. Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku! Poza tym, Muzeum na Zamku umożliwi uczestnikom spaceru wejście do kaplicy Trójcy Świętej.

REKLAMA