REKLAMA

Puste miejsce przy stole - premiera książki

16.12.2016, godz: 18.00

Dom Słów

LublinKrólewska 17
WSTĘP WOLNY

„Puste miejsce przy stole” to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu się ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości. Premiera 16 grudnia w Domu Słów.

Na spotkaniu premierowym, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina, o procesie powstawania książki opowiedzą jej autorki. Będzie z nami także Iwona Chmielewska. Chcemy, by to spotkanie stało się okazją, by dowiedzieć się więcej o uchodźstwie i przełamać własny strach. To także zaproszenie do wspólnego stołu i wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić z naszym pustym miejscem przy stole?

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa oraz publikacja "Inny Dom", będąca zapisem rozmów z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Na spotkaniu premierowym książkę będzie można kupić w cenie 30 zł/sztuka.

Książka „Puste miejsce przy stole” powstała w ramach Pracowni Książki Nieobojętnej i programu Inny Lublin realizowanego w Domu Słów. Prace nad książką trwały niemal pół roku. Do jej stworzenia zaprosiliśmy sześć młodych artystek, które najpierw odbyły dwutygodniowe warsztaty pod opieką uznanych autorek: twórczyń nagradzanych na całym świecie picture booków Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo, lingwistki dr Magdaleny Sikorskiej oraz poetki Justyny Bargielskiej.

„Puste miejsce przy stole” to sześć niezależnych, graficznych opowieści o radzeniu sobie z tematem uchodźstwa. Opowiadają o głębokiej chęci pomocy, współczuciu, ale też o wyparciu i strachu. Prezentacje poszczególnych autorek są niezwykle osobiste; chętnie sięgają do swoich własnych doświadczeń życiowych, jednak w kręgu ich inspiracji znalazły się też dziecięce rysunki z czasów II wojny światowej czy wiersz Barańczaka „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”.

zobacz także

REKLAMA