REKLAMA

Wystawa fotografii "Lublin 1939-1944"

18.1004.11.2018

Ratusz

LublinPl. Łokietka 1

Urząd Miasta Lublin oraz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
zapraszają na wystawę „Lublin 1939-1944”.
Ekspozycja będzie prezentowana w holu Ratusza (plac Króla Władysława Łokietka 1)
w dniach 18 października - 4 listopada 2018 roku
w godzinach pracy Urzędu Miasta Lublin.

Wystawa została przygotowana w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lublina. W ciągu kilku lat miasto bezpowrotnie zatraciło swój wielokulturowy charakter, a wraz z nim dotychczasową tożsamość.

Fotograficzny obraz Lublina okresu II wojny światowej składa się ze zdjęć miasta i zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 19B9 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji.

Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej.

Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach.

REKLAMA