REKLAMA

Noc Sobótkowa na Moście Kultury: Erith

23.06.2016, godz: 20.00

Most Kultury

LublinMosta Mariana Lutosławskiego
WSTĘP WOLNY

wykonawcy

Erith
Orkiestra św. Mikołaja

Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne. Najdłuższa noc zyskała bogatą oprawę Świąt Bożego Narodzenia. Obrzędy związane z najkrótszą nocą były przez kościół tępione i a w końcu podjął on próbę zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską.

Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharphę i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim, i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

Erith swoje pierwsze solowe koncerty zaczęła grać w październiku zeszłego roku, zdobywając w bardzo krótkim czasie sympatię publiczności i wielu dziennikarzy. Wystąpiła już na licznych ważnych wydarzeniach muzycznych m.in. na Europejskich Targach Muzycznych CJG, Festiwalu Filmów Niezależnych Kiloff, City Sounds Showcase, Ars Cameralis, Alter Feście i na Spring Breaku.

wideo


REKLAMA