REKLAMA

Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności

11.06.201615.10.2017

Pałac Herbsta. Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

bilety od 10 zł

Nowa wystawa "Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności" w Muzeum Pałac Herbsta to sposobność, by nie tylko poznać zgromadzoną tam kolekcję XIX-wiecznego malarstwa polskiego, ale też okazja do spojrzenia na nie z nowej, odmiennej i zaskakującej dla wielu perspektywy.

Nowoczesne malarstwo pojawiło się w Polsce wraz z awangardą, w drugiej dekadzie XX wieku. Wystawa „Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności” pokazuje jednak, że poszukiwania nowoczesnego stylu zaczęły się w malarstwie polskim znacznie wcześniej. W XIX wieku zaczęto bowiem postrzegać je jako sztukę szybko reagującą na rzeczywistość i zachodzące w niej zmiany. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta prezentuje intrygującą historię malarstwa polskiego w XIX wieku, jego drogę do awangardy, łączenie różnorodnych kierunków i nowe jak na tamte czasy tendencje.

W pierwszej części łódzkiej wystawy dominują wątki związane z twórczością Jana Matejki, postaci szczególnie ważnej dla środowiska artystycznego, którego obrazy historyczne były niezwykle cenione już przez współczesnych artysty i ugruntowały narodową tożsamość Polaków. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się między innymi: „Otrucie królowej Bony” (1859), „Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie” (1859), „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III” (1867). Ponadto będzie można obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe, a także pokazywane po raz pierwszy w Łodzi zbiory malarza, elementy strojów, biżuteria czy wyroby rzemiosła artystycznego.

Druga część ekspozycji obejmie między innymi prace takich artystów, jak: Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz. To świetna okazja, by przekonać się, jak różnorodni byli to twórcy, a także prześledzić ich próby znalezienia nowych środków wyrazu.

W trakcie trwania wystawy "Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności" Muzeum Pałac Herbsta proponuje również bogaty program edukacyjny kierowany do różnych grup odbiorców. Podczas licznych wykładów, spotkań dla dorosłych, warsztatów rodzinnych będzie możliwość bliższego poznania pokazywanych na wystawie dzieł oraz sylwetek ich twórców.

zdjęcia

Jan Matejko, Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie, 1859
Jan Stanisławski, Pejzaż ukraiński, ok. 1905
Jan Matejko, Alchemik Sędziwój i Zygmunt III, 1867
Witold Wojtkiewicz, Za murem, z cyklu

zobacz także

czytaj także

REKLAMA