11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - Biała Fabryka
Wystawa towarzysząca „15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Wystawy miniatury tkackiej od lat cieszą się zainteresowaniem artystów i publiczności. Kameralne obiekty sztuki są znakomitym narzędziem do przedstawiania, choćby skrótowo, aktualnych zainteresowań artystycznych. Są też wygodnym narzędziem komunikacji w świecie tekstylnego medium. Przeznaczone do bliskiego odbioru, zabawne, prowokujące, pouczające, efektowne formy z treścią „podaną w pigułce” wbrew swojemu formatowi są wielkie – wielkością swojego przesłania.
Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej debiutowała w Łodzi w 1985 roku. Od początku stanowiła najszerszy z przeglądów w tej dyscyplinie. W muzeum pojawiła się w 1998, wraz z Fundacją Protextil. Od 2004 jest realizowana przez Dział Tkaniny Artystycznej CMW.
Tegoroczna 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej prezentuje minitkaniny i miniobiekty autorstwa 101 twórców, wybrane w styczniu br. przez ogólnopolskie Jury. Jurorzy przyznali nominacje do nagrody za najlepszą pracę oraz wyłonili laureata 11. konkursowej wystawy.
Nagrodę za najlepszą pracę 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej otrzymał Konrad Zych, łodzianin, absolwent łódzkiej PWSSP (ob. ASP). Jego trójwymiarowe kompozycje: „Wylało się” i „Niedomykanie”, wykonane niezwykle precyzyjnym i niezmiernie efektownym haftem, zyskały największe uznanie ogólnopolskiego jury. Konrad Zych pokonał 13 innych nominowanych do nagrody twórców. Jest to kolejny sukces artysty na polu sztuki włókna.
Pracę laureata oraz 150 innych będzie można oglądać bez mała do końca wakacji. Zamknięcie zostało zaplanowane na 28 sierpnia 2016 roku.
Tegoroczna 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa prezentuje minitkaniny i miniobiekty autorstwa 101 twórców, wybrane w styczniu br. przez ogólnopolskie Jury. Jurorzy przyznali nominacje do nagrody za najlepszą pracę oraz wyłonili laureata 11. konkursowej wystawy.
zdjęcia
zobacz także

Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I połowy XIX wieku
Centralne Muzeum Włókiennictwa. Biała Fabryka