REKLAMA

Aleksander Tansman. Warsztat kompozytora

Muzeum Miasta Łodzi

ŁódźOgrodowa 15
bilety od 12 zł

Wystawa stała "Aleksander Tansman. Warsztat kompozytora" w Muzeum Miasta Łodzi. Interaktywna i multimedialna opowieść o życiu wielkiego Łodzianina.

Aleksander Tansman (1897-1986) był pianistą, dyrygentem, pierwszym polskim kompozytorem, który zdecydowanie zerwał z wpływami neoromantyzmu, stając się niekwestionowanym współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce światowej, obok Strawińskiego, Hindemitha, Poulenca i Caselli’ego. Ceniono go jako kompozytora muzyki orkiestrowej, fortepianowej oraz gitarowej. Czerpał z polskiej i żydowskiej tradycji, choć w jego twórczości widać również silne wpływy francuskiej oraz amerykańskiej kultury. Na całym świecie dzieł Tansmana nie bali się najbardziej znani i szanowani dyrygenci (Sergiusz Kusewicki, Tulio Serafin, Arturo Toscanini, Leopold Stokowski, Otto Klemperer, Emil Młynarski i Grzegorz Fitelberg).

Ekspozycja "Aleksander Tansman. Warsztat kompozytora" jest dostępna w językach: polskim i angielskim i została otwarta 15 listopada 2014 roku, choć swoje miejsce w Muzeum Miasta Łodzi Aleksander Tansman znalazł już w 1996 roku. Jednak z uwagi na zmieniające się wymogi nowoczesnego muzealnictwa konieczna była jej modernizacja. Prowadzona na ekspozycji narracja odwołuje się do pięciolinii i symbolizuje pięć kategorii. Czas – który niczym metrum w muzyce porządkuje wszystkie wydarzenia. Polak – bo Tansman zawsze czuł się Polakiem i stąd wypływały główne cechy jego twórczości. Obywatel świata – bo odwiedził wiele krajów i wszędzie czuł się dobrze, a żadne miejsce nie wydawało mu się nieodpowiednie. Artysta – bo muzyka była główną treścią jego życia. Człowiek – bo muzyka to przede wszystkim ludzkie emocje. Ekspozycja ukazuje i dowartościowuje dziedzictwo muzyczne pozostawione Polsce przez Aleksandra Tansmana – przywołuje postać kompozytora, historię jego życia i twórczości. 

Dodatkową wartością wystawy "Aleksander Tansman. Warsztat kompozytora" są multimedialne aplikacje angażujące zwiedzających oraz zapoznające ich ze zjawiskami akustycznymi i różnymi sposobami zapisu muzyki. Do dyspozycji gości będą jedyne w Polsce: interaktywne stanowisko dyrygenckie, na którym będzie można poznać tajniki dyrygentury oraz interaktywne studio montażowe, ukazujące z bliska pracę reżysera dźwięku.

Goście zwiedzający wystawę mogą obejrzeć niezwykle ciekawe pamiątki po kompozytorze, które zostały przekazane do Muzeum Miasta Łodzi przez córki Aleksandra Tansmana, Marianne i Mireille oraz jego biografa, Janusza Cegiełłę. Wśród nich znajdują się liczne zdjęcia artysty, partytury, a także przedmioty towarzyszące mu w życiu zawodowym (np. pulpit kompozytorski - prezent od Igora Strawińskiego), codziennym (np. własnoręcznie wykonana przez córki Tansmana talia kart) oraz w trakcie podróży (np. aparat fotograficzny czy paszport).

zdjęcia

Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa

zobacz także

REKLAMA