REKLAMA

Wystawa "W moim ogrodzie"

29.0330.05.2019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

KrakówRajska 1
WSTĘP WOLNY

Wystawa twórczości Sabiny Smoleń.
Sabina Smoleń – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, malarstwem.

Marzenia o ucieczce przed cywilizacją i powrocie do natury konstruują dyskretny świat w przedstawionym cyklu prac rysunkowo-malarskich. Fascynacja przedstawieniem kwiatów kieruje realizacje plastyczne w stronę poszukiwań formy adekwatnej do jej zobrazowania. Niespodziewane bogactwo i dynamizm kryją kształty roślin, obleczone w gęstą plątaninę koloru i kreski. Rozmycie konturów podkreśla ulotność piękna, lekkość formy płatków, drżenie drobnych listków. Przestrzeń wypełnia się materią, nie widzimy wielu szczegółów, jedynie subtelne pociągnięcia pędzla, piórka, które nadają nowoczesnego, świeżego wyrazu. W pracach liczy się bardziej wrażenie, jakie robią, niż rzeczywiste odzwierciedlanie wyglądu przyrody, jak choćby proste i pełne siły wyrazu przedstawienie, w którym bezwiednie rozsypane pestki słonecznika stają się bohaterem obrazu.
Autorka zaprasza do swojego ogrodu, swoistego spektaklu wyobraźni, wypełnionego kwiatami o różnych kształtach, formach i kolorach, gdzie piwonie rosnące w babcinym ogródku współistnieją z ciężkim betonowym tłem.

REKLAMA