REKLAMA

Wystawa "TA Anne Seagrave Involved"

19.05.2017, godz: 15.00

TA Galeria feministyczna

KrakówBasztowa 4/1
WSTĘP WOLNY

Nowa instytucja kultury na mapie Krakowa! Jaka? TA Galeria feministyczna, której jeszcze nie było.
Już w piątek, 19 maja 2017 roku, wystawą "TA Anne Seagrave Involved" zainauguruje swoją działalność w Krakowie nowo powstała TA Galeria feministyczna // TA Feminist Gallery. Galerię powołała do życia założona przez Annę Chromik, Karolinę Harazim–Mazur i Ewę Pasternak–Kaperę TA Fundacja w partnerstwie z Currentart.space.
"Pomysł powstał w ważnym momencie intensywnych społecznych manifestacji, a zarazem na bazie indywidualnego niepokoju i buntu, w poczuciu dewaluacji postaw i pojęć związanych z feminizmem, z potrzeby działania. (…) Jestem przekonana, że sztuka może dać kobietom i szeroko pojmowanemu feminizmowi wiele potrzebnego fermentu do przesuwania granic, przełamywania tabu, wyzwolenia ze schematów, do działania i wprowadzania zmian" – mówi o swoim pomyśle Ewa Pasternak–Kapera, inicjatorka TA Fundacji i Galerii.
We wspólnej wypowiedzi jej twórczynie opowiadają: "TA Fundacja powstała z potrzeby obserwacji, analizy i promocji działań skoncentrowanych na feminizmie oraz nim inspirowanych. (…) Stworzona przez nas TA Galeria, która niniejszym – wystawą "TA Anne Seagrave Involve" – 19 maja 2017 roku rozpoczyna działalność, daje sztuce feministycznej dedykowaną przestrzeń i donośny kobiecy głos. Jest miejscem prezentacji artystycznych dokonań mierzących się z doświadczeniami kobiecości, wolności, odwagi czy samostanowienia. Daje wsparcie i zasoby do aktywizacji oraz rozwoju zarówno twórczyń o ugruntowanej renomie, jak i artystek o niewielkim jeszcze dorobku. Program, który TA Galeria realizuje, stanowi z założenia otwarcie szeroko zakrojonej debaty mającej na celu wzmocnienie i uczytelnienie wątków feministycznych, renegocjację strategii i pojęć, uwrażliwianie publiczności oraz wymierne wspieranie dobrych praktyk na rynku sztuki."
19 maja 2017 roku TA Galeria feministyczna jako pierwszą swoją wystawę zaprezentuje "TA Anne Seagrave Involved", a na niej Jamais vu – pracę eksponowaną w latach 2005–2007 w najbardziej niekonwencjonalnych, niezależnych przestrzeniach sztuki na całym świecie. Ekspozycja, oparta na dokumentacji 30-minutowego wyreżyserowanego portretu Anne Seagrave, mocno wpisuje się w nurt sztuki feministycznej oparty na czynnym wykorzystaniu przez artystki swego ciała jako obiektu sztuki.
W 2017 roku mija 35 lat od rozpoczęcia przez Seagrave aktywnego zaangażowania w realizowane na żywo praktyki artystyczne. Mamy tym większą przyjemność w ramach naszej pierwszej ekspozycji jako TA Galeria zaprosić również do udziału w spotkaniu z Artystką, które odbędzie się 27 maja o godz. 20:00 w ramach wernisażu wystawy. Poruszymy na nim tematy tak często obecne w sztuce Seagrave – użycia własnego wizerunku, eksploatacji siebie, własnego ciała i psyche. Zapytamy o performance jako medium feministyczne, osadzone w doświadczeniu i fizyczności. Zgłębimy wątek odwagi w eksploracji nienormatywnej cielesności i seksualności oraz flirtu z androgynią. I więcej. Zapraszamy!

REKLAMA