REKLAMA

Moc i piękno. Paweł Kowalewski

19.0530.07.2017

Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego

KrakówJózefitów 16
bilety od 8 zł

Wystawa zdjęć Pawła Kowalewskiego "Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek" w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Wystawa "Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek" stanowi pewnego rodzaju hołd oddany młodym kobietom, które urodziły się na początku XX wieku, a ich młodość przypadła na czas II wojny światowej i rozkwitu dwóch największych ustrojów totalitarnych.

Na wystawę składa się 10 obrazów, dużych portretów pięknych, młodych kobiet wraz z subiektywną opowieścią dzieci o ich życiu i o tym, jak one je pamiętają. Prace wykonane zostały specjalną farbą, której trwałość oblicza się na 1 rok. Po tym czasie wyblakną. Oczywiście można o nie zadbać i chronić jak ikony w świątyniach przed promieniami UV. Ale można również patrzeć na nie i obserwować, jak powoli i systematycznie stają się coraz mniej widocznym znakiem, który finalnie pozostanie tylko w naszej pamięci. Historia o "polnische mame" stała się pretekstem, by opowiedzieć także o pokoleniu odchodzącym, które ukształtowało nas – ludzi obecnie stanowiących siłę tego świata. Sylwetki z wystawy w pewien sposób stały się symbolem całego pokolenia – tych wszystkich kobiet, które przed laty dźwigały na swych barkach naznaczone totalitaryzmem młodzieńcze doświadczenia, by móc potem na pozór normalnie funkcjonować.

Wystawa towarzyszy tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej.

zdjęcia

Paweł Kowalewski
REKLAMA