REKLAMA

Gabriela Torres Ruiz. Silencio

20.1021.11.2016

Galeria Trzecie Oko

KrakówBocheńska 5
WSTĘP WOLNY

Wystawa fotografii Gabrieli Torres Ruiz "Silencio" w Galerii Trzecie Oko

Przez ostatnich kilka lat rozglądałam się za krajobrazami i miejscami, które uosabiałyby pojęcie ciszy, z takim zamiarem aby dać jej uchwytną formę przez moją fotografię.

Ten pomysł na cykl narodził się w 2009 roku podczas mojej pierwszej podróży do Islandii, która zafascynowała mnie swoim pięknem, melancholią, samotnością i abstrakcyjnością krajobrazu. Później odkryłam miejsca oderwane od swojego pierwotnego kontekstu, porzucone, zapomniane… W ten sposób trzonem tych prac jest cisza, w przyrodzie jak i w sztucznych przestrzeniach zniszczenia i rozkładu, jako wskaźnik nieuniknionej progresji linearnego czasu.

W mojej pracy, inspirowanej XIX-wiecznym malarstwem, próbuję pobudzić do medytacji zestawiając ze sobą prace jak słowa w wierszu, poszukując harmonii i zacierając granicę miedzy tym co naturalne a tym co wykonane przez człowieka, między obrazem a zdjęciem.

Każda praca, jako część cyklu, mogłaby funkcjonować oddzielnie, jednak jako seria dyptyków, dialog i harmonia między nimi odzwierciedlają mój sposób patrzenia i rozumienia świata. Staram się znaleźć przestrzeń między prawdą a fikcją, rzeczywistością a wyobraźnią.   

Gabriela Torres Ruiz urodziła się w Mexico City. Otrzymała stypendium na stiudia architektury na krakowskiej politechnice, które ukończyła w 1998. W 1996 przeprowadziła się do Berlina, gdzie pracowała wiele lat jako architekt w firmie Kleihues + Kleihues. Na początku XXI wieku rozpoczęła przygodę z czarno-biało fotografią analogową, a od 2005 także cyfrową. Od 2006 fotografowała dla teatrów. W latach 2007-08 pracowała jako asystentka fotografa architektury Stefana Mullera w Berlinie.
W 2013 roku zdecydowała się poświęcić całkowicie fotografii. Od tego czasu zdobyła liczne nagrody i miała swoje wystawy w Meksyku, licznych miastach Europejskich i Stanach Zjednoczonych. Mieszka i pracuje w Berlinie.

zdjęcia

Praca Gabrieli Torres Ruiz
REKLAMA