REKLAMA

Sztuczne Fiołki w Pasażu

14.10.201614.01.2017

Pasaż Bielaka

KrakówStolarska 5
WSTĘP WOLNY

Wystawa "Sztuczne Fiołki w Pasażu" w Pasażu Bielaka przy Rynku Głównym w Krakowie

Ponad 173 tys. fanów, kilkukrotnie zbanowane na Facebooku, "aresztowane" i usunięte przez kurię częstochowską z alei prowadzącej na Jasną Górę, antynacjonalistyczne, antykapitalistyczne, antyneoliberalne, antyklerykalne, lewackie... a tak naprawdę komentarz rzeczywistości zamknięty w ironicznych memach na fanpage'u Sztuczne Fiołki. Już od piątku 14 października również na dużych formatach w klubogalerii Pasaż w Krakowie. Czy Fiołki będą działać tak hipnotyzująco poza Internetem? Sprawdźcie sami.

Sztuczne Fiołki, czyli jak opisuje je sam autor "sztuczno-historyczny magazyn komiczno-tragiczny / głos wolny wolność ubezpieczający" zagoszczą w krakowskim Pasażu. Wystawa złożona z 25 prac anonimowego autora z Białegostoku zawiśnie na ścianach klubogalerii mieszczącej się w samym centrum miasta, w kultowym Pasażu Bielaka.

Przez czas trwania wystawy będzie jej towarzyszyć szereg wydarzeń związanych ze sztuką i kulturą — między innymi prelekcja dotycząca oryginalnych obrazów na bazie których powstają Sztuczne Fiołki, oraz warsztaty podczas których samemu można będzie stworzyć własnego Fiołka.

Zjawisko Sztucznych Fiołków tak opisuje historyczka sztuki Dorota Łagodzka: "Można je uznać za rodzaj sztuki internetowej, sztuki hurtowego tworzenia memów, robienia sobie żartów pomieszanych z konstruktywną krytyką i komentarzem społecznym za pomocą dzieł sztuki". Za profilem kryje się białostoczanin, który chce zachować anonimowość ze względu na swój zawód - jest bowiem nauczycielem. Sztuczne Fiołki, których nazwa pochodzi od między innymi „Listów z Fiołkiem” Gałczyńskiego w wyjątkowy sposób wyrażają frustracje followersów, tym samym popularyzując sztukę, gdyż każdy mem opatrzony jest nazwiskiem autora i nazwą oryginalnego obrazu.

zdjęcia

Sztuczne Fiołki. Jean Fouquet
Sztuczne Fiołki. The Ladies Waldegrave. Sir Joshua Reynolds
Sztuczne Fiołki. Gustave Caillebotte
Sztuczne Fiołki. Edouard Manet
zdjęcie z wystawy

czytaj także

REKLAMA